Erişkin açık tibia ve femur kırıklarının anrimırize kilitli intramedüller çivilerle tedavisi
  1. Tez No: 91129
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖRGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
65 ÖZET Çalışmamızda, son yıllarda yaygın olarak kullanılan anriminze kililtli intramedüller çivilerin açık tibia ve femur cisim kırıklarının tedavisindeki yeri araştırılmıştır. Mart 1997 ile Eylül 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na açık tibia ve femur kırığı olan 33 hastanın 35 kırığının tedavisi debritman sonrası kilitli anrimırize çivilerle yapıldı. Kırıkların 18'i tibia ve 17'si femur kemiğine aitti. Hastaların ortalama takip süresi 17,7 (7-24 ) aydı.. Kırıkların Gustilo- Anderson sınıflamasına göre dağılımı şöyleydi: 5(%14,3) Tip I, 16(%45,7) Tip H, 14(%40) Tip IH. Bütün kırıklar yüksek enerjili travma sonucu olmuştu. Kilitli çiviler ile intramedüller fiksasyon yapılan hastalarımızda, operasyon sonrası ilave tespit yapılmayıp rehabilitasyona hemen başlanarak kalça,diz ve ayak bileği fonksiyonları hızla yeniden kazandırıldı. Bütün kırıklar ortalama 28,2 haftada kaynadı. Üç kaynama gecikmesi vardı. Derin enfeksiyon gelişmedi. İki(5,7) yüzeyel enfeksiyon vardı. Biri femur diğeri tibia olmak üzere iki (%5,7) kilitleme vidası kırıldı. Çivi kırılması olmadı. Bir (%2,8) 12 derece eksternal rotasyon, 1,1 ile 2,5 cm. arasında üç (%8,5) kısalık, 7 ve 8 derece iki (%5,7) valgus vardı. Folleras kriterlerine göre 35 kırığın sonuçlan 26 (%74,2) mükemmel, 4 (%11,4) iyi, 3 (%8,5) yeterli ve 2 (%5,7) kötüydü. Açık tibia ve femur kırıklarının anrimırize kilitli intramedüller çivilerle tedavisinin iyi bir yöntem olduğuna karar verdik.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In our study the role of the locked intramedullary nailing with out reaming in the treatment of open tibial and femoral shaft fractured, which has been widely used all over all the world recently, has been evaluated. Thirty-five open fractures of the femoral and tibial shaft were treated with debridement and interlocking nailing without reaming between March 1997 and September 1998 in Department of Orthopedics and Traumatology of Medical Faculty of Erciyes University. The average follow-up periods of patient were 17,7 (7-24) months. There were 18 tibial and 17 femoral fractures. Five fractures(%14,3) were grade I, sixteen fractures(%45,7) were grade II and fourteen fractures(%40) were grade HI according to Gustilo-Anderson classification. Most of the fractures were result of high-energy trauma. In our patients that were fixed with locked intramedullary nails because of without immobilization, rehabilitation has been begun just after operation, and also hip,knee and ankle functions were regained rapidly. All fractures were united avarege 28,2 weeks. There were three (%8,5) delayed union. There were no deep infection and were two (%5,7) superficial infections. Locking screws broke one (%2,8) tibia and one (%2,8) femur, but the breakage did not result in loss of reduction. There were no nail breakage. There were one(%2,8) twelve degrees external rotation, three (%8,5) shortening between 1,1 and 2,5 cm.s, two (%5,7) valgus seven and eight degrees. The result of thirty-five fractures are 26 (%74,2) excellent, 4 (%1 1,4) good, 3 (%8,5) mild and 2 (%5,7) poor according to Follereas criterias. We concluded unreamed intramedullary interlocking nailing is a good treatment method for open tibial and femoral shaft fractures.