Trafik kazası geçiren multipl travmalı hastalarda TRISS skorlaması ile nitrik oksit ve malondialdehid plazma seviyeleri arasındaki ilişki
Correlation between the travma scores and plasma levels of MDA and NO in multiply travmatized patients who are submitted to the emergency department following traffic accidents
- Tez No: 91128
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı trafik kazası nedeniyle acil servisimize getirilen multipl travmalı hastaların travma dereceleri ve plazma MDA ile NO seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Multiple travma nedeniyle acil servisimize getirilen ve TRISS Travma Puanı ile derecelendirildikten sonra travma puanı 30 ve üzerindeki hastaların dahil edildiği prospektif bir çalışmadır. 36'sı erkek (% 69) ve 16'sı kadın (% 31) olan toplam 52 hastadan acile başvuru anında, travma sonrası 2. ve 7. günlerde alınan plazma örneklerinden Nitrik Oksit (NO) ve Malondialdehid (MDA) seviyeleri ölçüldü. Bulunan değerler kontrol grubunun plazma NO ve MDA değerleriyle karşılaştırıldı. Kontrol grubu trafik kazası nedeniyla acil servise başvuran multipl travmalı ve TRISS Travma Puanı 30'un altında olan hastalardan oluşuyordu. Yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından ilk gruba benzer hastalardı. 18'erkek (%70) ve 8'bayan (%30) toplam 26 kişiden oluşuyordu. Hasta ve kontrol grupları arasında TRİSS puanı ile NO ve MDA değerleri arasındaki ilişki araştırıldı. Multiple travmalı hastalardaki travma derecesinin NO ve MDA plazma seviyeleri üzerine olan etkisi değerlendirilmeye çalışıldı. Çalışmamız sonucunda, travma derecesi yüksek olan grupta günlere göre alınan MDA değerlerinde 7. gün istatistiksel olarak anlamlı bir artış olmuştur. Ortalama NO seviyesinde ise 7. gün azalma olmakla birlikte bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildir. TRISS Puanının artması ya da azalmasının plazma NO seviyelerini etkilemediği tesbit edildi. Travma şiddetinin artması ya da azalması plazma NO seviyelerini etkilememişti. Bunun yanında TRISS Puanlaması ile acile başvuru anında, 2.gün ve 7. gün ölçülen MDA seviyeleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Buna göre hastaların travma şiddeti arttıkça plazma MDA seviyeleri artmaktaydı. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this prospective study was to assess the correlation between the trauma scores and plasma levels of MDA and NO in multipl traumatized patients who were submitted to the emergency department due to traffic accidents. A total of 52 patients who had TRISS trauma scores of 30 or more were included in the study. Thirty-six of the patients were male (69 %) and 16 of them were female(31 %). Plasma levels of the NO and MDA were measured on the trauma day,and on the 2nd and 7th days after the trauma.The values obtained from these measurements were then compared with those of the control group. The control group contained victims of the traffic accidents who had TRISS scores lower than 30. There were 18 male(70%) and 8 female (30%) patients in the control group. Whether or not a correlation was present between the study and the control groups were investigated. Additionally, effects of trauma on levels of free oxygen radicals, NO and MDA were also evaluated. At the end of the study, we observed statistically significant increments in the plasma levels of MDA on the 7th day following the trauma.. Although reduction was seen in the mean level of NO on the 7th day, this amount of reduction was not significantly significant. Any increment or reduction in the TRISS scores were found out not to affect the plasma levels of NO. The plasma levels of NO were not affected by severity of trauma. As a result, the more severe the trauma was, the higher levels of MDA were found in the plasma. TRISS scores and low TRISS scores were associated with low levels of MDA after the trauma. 43