Towards a decolonial feminist design: A Co-Speculation play method for imagining alternative solidarity systems
Dekolonyal feminist tasarımı keşfetmek: Alternatif dayanışma sistemleri hayal etmek için ortak spekülasyon oyun yöntemi
- Tez No: 911302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Bilim ve Teknoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Anthropology, Science and Technology, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez, dayanışma sistemlerinin tasarımında alternatifleri hayal etmek için dekolonyal feminizmi bir yöntem olarak nasıl ifade edebileceğini araştırır. Özellikle, Türkiye'deki paylaşma pratiklerinin tasarım ve tasarım süreci anlayışımızı nasıl genişletebileceğini inceler. Tasarım literatüründe, dekolonyal feminizmin bağlam odaklı tasarım süreçlerini ve sorgulamalarını kolaylaştırmak için nasıl uygulanabileceği üzerine çok az çalışma yapılmıştır. Buna karşın, Etkileşim Tasarımı alanında bazı teorik çalışmalar zaten feminizm(ler)i ve dekolonyalliği içermektedir. Bu yaklaşım, tasarım için çoğulcu alternatifleri hayal etmek için eleştirel düşünmeyi teşvik eder. Bu çalışma, Türkiye'yi bir coğrafi bağlam olarak merkezine alır ve katılımcı tasarım yaklaşımını benimsiyerek temsili az pratikler ve değerlerin katılımcı tasarım sürecine nasıl dahil edilebileceğini ve dayanışma sistemleri tasarımı nasıl bilgilendirebileceğini araştırır. Tasarım teorisi ile insan-bilgisayar etkileşimi tasarımı disiplinlerinin kesişiminde yer alan bu çalışma, diğer birçok disiplinden de faydalanarak, dayanışma sistemleri içinde katılımcı tasarlama ve spekülasyon süreçlerini bilgilendirmeyi hedefler. Bu genel amacı gerçekleştirmek için (1) mevcut literatürle karşılaştırarak dekolonyal feminist paylaşım pratiklerinin potansiyellerini incelemek, (2) çoğulcu katılım biçimleri için bir ortak-spekülasyon yönteminin ortak tasarım sürecinden içgörü kazanmak, (3) dayanışma sistemlerinin tasarımı için ortak-spekülasyon yoluyla değerleri ortaya çıkarmak ve örneklendirmek gibi adımları ele alıyorum. Bu tez boyunca katılımcı tasarım süreci takip edilmiştir ve bu nedenle beş çalışmanın sonuçları, katılımcı tasarım çerçevesi olan 'anlat-yap-gerçekleştir diyagramı' (Brandt vd., 2013) kullanılarak sunulmuştur. Bu diyagram, teori, pratik ve uygulama arasındaki bağlantıları görsel olarak temsil eden, araştırma sürecinden elde edilen bulguları ve içgörüleri organize etmek ve açıklamak için bir araç olarak hizmet eder. 'Anlat' bölümünde, feminist paylaşım pratiklerinin potansiyellerini incelenmiştir. İlk çalışma, çeyiz pratiğini tanıtır. Bu çalışma, bilgisayar destekli işbirliği çalışmaları (CSCW) ve insan-bilgisayar etkileşimi (HCI) alanlarındaki zanaat üzerine olan mevcut çalışmalara yeni bir bakış açısı sunar. İkinci çalışma, feminist bir ortaklık olarak değerlendirilen altın günleri gibi bir ritüelin dayanışma platformlarının tasarımına nasıl katkıda bulunabileceğini araştırmaktadır. Bu araştırma, bir blog başlığı altındaki yorumların analizi ve röportajların analizini içermektedir. 'Yap' bölümünde, çoklu katılım biçimlerini tasarlamak amacıyla bir ortak-spekülasyon yönteminin birlikte tasarlanmasından elde edilen bilgiler üzerine iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların sonuçları, katılımcı tasarım literatürüne katkıda bulunur. 'Gerçekleştir' bölümündeki son çalışmada, dayanışma sistemlerinin tasarımını bilgilendiren ortaya çıkan tasarım değerlerini örneklendirmek için ortaklaşa spekülasyon oturumlarının bulguları sunulmaktadır. Bu çalışma, 'dayanışma sistemlerinin tasarımı için ortak-spekülasyon yoluyla değerleri ortaya çıkarmak ve örneklendirmek' amacını kapsamaktadır. Tartışma bölümü, katılımcı tasarıma (PD) dekolonyal feminist bir perspektif sunarak, ikililik dışı ve karmaşıklığı benimseyen bir yaklaşımın gerekliliğini vurgular; bu, sömürgeci çerçevelerden topluluk odaklı uygulamalara geçişi teşvik eder. Bu perspektifin, gizli tarihlerden beslenen sistemleri yeniden hayal ederek spekülatif tasarıma nasıl katkıda bulunabileceğini inceler. Ayrıca, ortak spekülasyon sürecinden doğan tasarım değerlerini feminist paylaşım ve bakım (care) literatürüyle ilişkilendirir. Özellikle dayanışma sistemlerinin tasarımına yönelik bu değerlerin önemi vurgulanır. Tezin sonuç bölümü, araştırma bulgularını özetler, sınırlamaları değerlendirir ve potansiyel araştırma yönelimleri önerir. Ayrıca, araştırma sürecinde karşılaşılan sınırlamalar ve zorluklar ele alınarak, gelecekteki çalışmalar için iyileştirme alanlarına dair önerilerde bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the articulation of decolonial feminism for envisioning alternatives in the design of solidarity systems. Specifically, it investigates how 'commoning' practices from Türkiye can expand our understanding of design and the design process. Design literature has scarcely explored how decolonial feminism can be applied to facilitate context-oriented design processes and inquiries. In contrast, some theoretical work within Interaction Design already incorporates feminism(s) and decoloniality. Taking this approach encourages critical thinking to imagine plural alternatives for design. This work centers on Türkiye as a geographical context and employs a participatory approach to explore how underrepresented practices and values can be integrated into the participatory design process and inform the design of solidarity systems. Placed at the intersection of design theory and human-computer interaction design disciplines, while thankfully borrowing from many others, This thesis informs the participatory making and speculation processes within solidarity systems. I address this overarching aim by (1) examining the potentials of decolonial feminist commons concerning existing literature, (2) gaining insights from the processes of co-designing a co-speculation method for plural forms of participation, (3) presenting and reflecting on values through co-speculation for the design of solidarity systems. This thesis adopts a participatory design procedure, introducing the outcomes of five studies through the participatory design framework known as the tell-make-enact diagram (Brandt et al., 2013). This diagram serves as a tool to illustrate and organize the findings and insights obtained from the research process, providing a visual representation of the connections between theory, practice, and enactment within the scope of this thesis. In the 'tell' section, examining the potentials of feminist commons, the first study introduces the dowry ritual. The study provides a new perspective on existing studies in craft work, such as computer-supported collaborative work (CSCW) and human-computer interaction (HCI). The second study investigates how a ritual like gold-days, considered a feminist commons, can contribute to the design of solidarity platforms. This research involves analysis of comments from a blog thread and interviews. In the 'make' section, two studies are conducted to gain insights from co-designing a co-speculation method for plural forms of participation. The outcomes of these studies contribute to the literature on participatory design (PD). The final study in the 'enact' section presents the findings of the co-speculation sessions to exemplify the emerging design values that inform the design of solidarity systems to cover the third aim, ' presenting and reflecting on values through co-speculation for the design of solidarity systems.' The discussion section offers a decolonial feminist perspective on participatory design (PD), emphasizing the need for a non-binary, messy approach that shifts from colonial frameworks to community-centered practices. It examines how this lens can contribute to speculative design by reimagining systems rooted in hidden histories. It further outlines the design values emerging from the co-speculation process, discussing them and considering relevant literature on feminist commons and care. In this section, the significance of these values, especially for designing solidarity systems, is highlighted. The final chapter summarizes the research findings, reflects on its limitations, and proposes directions for future research. It also addresses challenges encountered and offers suggestions for improvement in subsequent studies.