Radyasyon dedektörü yapımı ve çeşitli malzemelerin radyasyon ölçümü
Radiation detector construction and radiation measurement of various materials
  1. Tez No: 911313
  2. Yazar: ALİ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS AKALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Biyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Radiation Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, radyasyon dedektörlerinin yapımına ve çeşitli malzemelerin radyasyon ölçümlerine odaklanmaktadır. Radyasyon, doğal ve yapay kaynaklardan yayılan enerji biçimidir ve insan sağlığı açısından ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu nedenle, radyasyonun doğru ve etkin bir şekilde ölçülmesi büyük önem taşımaktadır. Radyasyon, hem tıbbi uygulamalarda hem de endüstriyel süreçlerde yaygın olarak kullanılmakta, bu da doğru ölçüm ve izleme sistemlerinin gerekliliğini artırmaktadır. Çalışma, bir radyasyon dedektörü oluşturmak için gerekli temel radyasyon değerlerini ve çeşitlerini öğrenmekle başlamaktadır. Radyasyon dedektörleri, çevredeki radyasyonu izlemek ve ölçmek için kritik cihazlardır. Bu dedektörler, nükleer enerji santrallerinde, tıbbi alanlarda, çevre izleme sistemlerinde ve acil durum yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma kapsamında, radyasyon dedektörlerinin çalışma prensipleri, çeşitli tip dedektörler göz önünde bulundurarak ve bunların dikkate alınması gereken hususlar detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Radyasyon dedektörleri, her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları ile birlikte incelenmektedir. Örneğin, Geiger-Müller tüpleri yaygın olarak kullanılırken, sıvı scintillatörler daha hassas ölçümler sağlayabilmektedir. Ayrıca, farklı malzemelerin radyasyon üzerindeki değerleri ölçülmüştür. Bu malzemeler, radyasyonu absorbe etme veya iletme yeteneklerine bağlı olarak farklı işleme özelliklerine sahiptir. Çalışma, çeşitli malzemelerin genel performansına odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, radyasyon değerlendirmelerinde kullanılan çeşitli malzemelerin radyasyon ölçümleri ele alınmaktadır. Radyasyonun ölçümünde kullanılan standartlar, güvenli bir çalışma ortamı sağlamak için hayati öneme sahiptir. Radyasyonun doğru ölçümü, sağlık risklerinin tanımlanması ve kontrolü için temel bir gerekliliktir. Bu çalışmada yer alan bilgiler, radyasyon dedektörleri ve malzemeleriyle ilgilenen araştırmacılar ve mühendisler için önemli bir referans kaynağı teşkil edebilir. Ayrıca, bu alandaki yenilikçi yaklaşımlar ve geliştirmeler için bir temel oluşturarak, gelecekteki araştırmalara yön vermektedir. Radyasyon dedektörlerinin doğru ve güvenilir bir şekilde tasarımı, hem sağlık hem de çevresel güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Radyasyon dedektörleri, aynı zamanda eğitim ve araştırma alanlarında da büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca, elde edilen veriler ve deneyimler, gelecekteki araştırmalara temel oluşturabilecek potansiyelde olup, radyasyon ölçüm sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu şekilde, hem eğitim hem de araştırma alanında önemli ilerlemeler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the construction of radiation detectors and radiation measurements of various materials. Radiation is a form of energy emitted from natural and artificial sources and poses serious risks to human health. Therefore, accurate and effective measurement of radiation is of great importance. Radiation is widely used in both medical applications and industrial processes, which increases the need for accurate measurement and monitoring systems. The study begins with learning the basic radiation values and types required to create a radiation detector. Radiation detectors are critical devices for monitoring and measuring radiation in the environment. These detectors play an important role in nuclear power plants, medical fields, environmental monitoring systems and emergency management. Within the scope of the study, the working principles of radiation detectors, various types of detectors and the points to be considered are investigated in detail. Radiation detectors are examined together with their specific advantages and disadvantages. For example, Geiger-Müller tubes are widely used, while liquid scintillations can provide more sensitive measurements. In addition, the values of different materials on radiation were measured. These materials have different processing properties depending on their ability to absorb or transmit radiation. The study focuses on the general performance of various materials. In addition, radiation measurements of various materials used in radiation assessments are discussed. Standards used in measuring radiation are vital to providing a safe working environment. Accurate measurement of radiation is a basic requirement for the identification and control of health risks. The information provided in this study can be an important reference source for researchers and engineers interested in radiation detectors and materials. In addition, it provides a basis for innovative approaches and developments in this field and guides future research. Accurate and reliable design of radiation detectors is of great importance for both health and environmental safety. Radiation detectors also have great importance in the fields of education and research. In addition, the data and experiences obtained have the potential to form the basis for future research and aim to contribute to the development of radiation measurement systems. In this way, significant progress can be achieved in both education and research.