İş tatmini ve işe bağlılığın işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Safranbolu Belediyesi örneği
Examining the relationship between job satisfaction and job commitment and intention to quit: Safranbolu Municipality example
  1. Tez No: 911312
  2. Yazar: FATMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışanların iş tatmini, işe bağlılığını ve işten ayrılma niyetini incelemek üzere Safranbolu Belediyesi çalışanları üzerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapıldığı dönemde toplam 383 kişinin belediyede çalıştığı tespit edilmiştir. Ancak cevap alabilme oranı, maliyet, zamanın kısıtlı olması, bazı çalışanların izinli ve bazı çalışanların da vardiya sistemine göre çalışması gibi nedenlerden dolayı örneklemeye başvurulmuştur. Bu çerçevede kolayda örnekleme yöntemi ile veriler toplanmıştır. Anket tekniğinin kullanıldığı çalışmada toplam 289 çalışandan veri toplanmıştır. Çalışmada belediye çalışanlarının işe bağlılık düzeyleri orta düzeyde çıksa da işlerinden tatmin oldukları görülmüştür. Buna bağlı olarak işten ayrılmayı çoğunlukla düşünmedikleri tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan belediye çalışanlarının demografik özelliklerine göre iş tatminleri, işe bağlılıkları ve işten ayrılma niyetlerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bu çerçevede hem kadın hem de erkeklerin iş tatmini ve işe bağlılık düzeyleri ile işten ayrılma niyetlerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Bununla birlikte evli ve bekârların iş tatmini ve işe bağlılık düzeyleri ile işten ayrılma niyetlerinin birbirine yakın olduğu belirlenmiştir. Yaş grupları açısından Safranbolu Belediyesi'nde çalışan personelin iş tatmini, işe bağlılık ve işten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışanların eğitim durumuna göre iş tatmini düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşın iş bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğu ve lise mezunu olan kişilerin, ön lisans mezunu kişilerden daha fazla işlerine bağlı oldukları tespit edilmiştir. Safranbolu Belediyesi çalışanlarının iş tatmini düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri deneyim süreleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak 1-9 yıllık çalışanların, 1 yıldan az ile 10 yıl ve üzerindeki çalışanlardan daha fazla işlerine bağlı oldukları belirlenmiştir. Belediyede çalışan kişilerin görevleri açısından ise iş tatmini, işe bağlılık ve işten ayrılma niyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmaya katılan çalışanların iş tatminleri ile işe bağlılık düzeyleri arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte iş tatmini ve işe bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında ise negatif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçevede; iş tatmini işe bağlılığı pozitif yönde etkilerken; iş tatmini ve işe bağlılığın işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A field study was conducted on Safranbolu Municipality employees to examine employees' job satisfaction, job commitment and intention to leave. It was determined that a total of 383 people worked in the municipality during the period of the research. However, sampling was used for reasons such as response rate, cost, limited time, some employees are on leave and some employees work on a shift system. In this context, data was collected using the convenience sampling method. In the study using the survey technique, data was collected from a total of 289 employees. In the study, it was found out that municipal employees were satisfied with their jobs, although their work commitment levels were at a medium level. Accordingly, it was determined that they mostly do not think about leaving their job. It was examined whether the job satisfaction, job commitment and intention to leave the municipality employees participating in the study differed according to their demographic characteristics. In this context, it was observed that the job satisfaction and job commitment levels and turnover intentions of both men and women are close to each other. However, it was determined that the job satisfaction and job commitment levels of married and single people and their intentions to leave were close to each other. There was no significant difference between the job satisfaction, job commitment and turnover intentions of the personnel working in Safranbolu Municipality in terms of age groups. There was no significant difference between employees' job satisfaction levels and intentions to leave according to their educational level. On the other hand, it was found out that there is a significant difference between job commitment levels and that high school graduates are more committed to their jobs than associate degree graduates. Safranbolu Municipality employees' job satisfaction levels and intention to leave did not show a significant difference in terms of their experience period. However, it was discovered that employees with 1-9 years of experience are more committed to their jobs than employees with less than 1 year and 10 years or more. In terms of the duties of the people working in the municipality, no significant difference was found between job satisfaction, job commitment and intention to leave. Additionally, a positive relationship was found between the job satisfaction and job commitment levels of the employees participating in the research. However, it was determined that there was a negative relationship between job satisfaction, job commitment and intention to leave. Within this context, while job satisfaction positively affects job engagement, it was also determined that job satisfaction and job commitment negatively affected the intention to leave the job.