Manevi danışmanlık açısından Kur'an-ı Kerim'de Hz. Hûd'un kişiliği
The personality of the Prophet Hud in the Quran in terms of spiritual counseling
  1. Tez No: 911314
  2. Yazar: HATİCE EKŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı Kur'an-ı Kerim'de Hz. Hûd'un tebliğ yöntemi dikkate alınarak kişiliğinde öne çıkan özelliklerin manevi danışmanlık açısından incelenmesidir. Bu araştırmada nitel araştırma modellerinden doküman analizi yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; tezin problemi, amacı, önemi ve yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölüm olan kuramsal çerçevede kişilik, manevi danışmanlık ve peygamberlik kavramları; tarihsel süreç içinde Hz. Hûd ve Ad Kavmi incelenmektedir. Kişilik ile ilgili çalışmalar modern psikolojiden öncesine dayanmaktadır. Araştırmada kişilik kavramı bu araştırmaların başladığı ilk dönemden itibaren incelenmeye başlanmıştır. Üçüncü bölümde ise; Kur'an-ı Kerim'de Hz. Hûd'un tebliği, kavminin inkârı neticesinde helak olması ve manevi danışmanlık açısından kişiliği incelenmektedir. Sonuç olarak Kur'an ayetlerinde yer alan Hz. Hûd'un tebliğ usulüne bakıldığında onun kavminin karşısına sağlam bir inançla çıkması, kavminin ileri gelenlerinden korkmadan hakkı söyleyebilecek kadar cesaretli olması, zorbaların engellemelerine karşı azim ve kararlılıkla mücadelesine devam etmesi, elinden geleni yaptıktan sonra Rabbine teslim olması manevi danışmanlar için örnek alınacak özelliklerindendir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the personality traits of Hz. Hud according to his preaching method, as depicted in the Quran, in terms of spiritual counseling. The research employs document analysis, a qualitative approach. First chapter is about overview of the problem, objectives, significance, and methodology of this study. Second chapter discusses a theoretical framework which includes concepts of personality, spiritual counseling, and prophethood and history of Hz. Hud and the Ad People. Personality studies predate modern psychology so, this study didn't exclude early meanings of concept of personality. Last chapter analyzes Hz. Hud's preaching and his people's denial in the Quran and his traits from the point of spiritual counseling. In conclusion, Hz. Hud's preaching method in the Quran illustrates his steadfastness, courage to speak truth, resilience against oppression, submission to God and provides valuable lessons for spiritual counselors.