İklim değişikliğinin olumsuz etkileri ile bitkisel ürünlerin besin değerlerinin azalmasını önlemeye yönelik yaprak gübresi geliştirilmesi
Development of a foliar fertilizer to prevent the decrease in nutritional values of crops due to the negative effects of climate change
  1. Tez No: 911348
  2. Yazar: BERK KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde bitkisel ürünlerde iklim değişikliğinin sebep olduğu besin değerlerinin azalmasını önlemeye yönelik bir sıvı yaprak gübresi geliştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak küresel ısınma ile artan fotosentezin bitkilerin ürettiği son üründeki besin değerlerini etkileyip etkilemediği ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. İlgili literatür araştırmasında sanayi devriminden günümüze kadarki sürede atmosferdeki karbondioksit miktarının arttığı görülmüştür. Artan karbondioksit ile bitkiler daha çok fotosentez yapmaya başlamıştır. Bulgular artan fotosentezin son üründeki protein ve iz element değerlerinin olumsuz şekilde etkilendiğini, azaldığını göstermiştir. Ardından özellikle çinko ve demir iz elementlerinde oluşan eksikliği gidermeye yönelik bir sıvı gübre üretimi amaçlanmıştır. %4 oranında elementel çinko ve %4 oranında elementel demiri aynı anda içerecek stabil formda bir sıvı gübre çözeltisi yapılmıştır. Çözücü olarak su ve fosforik asit kullanılmıştır. Demir kaynağı olarak demir sülfat, çinko kaynağı olarak ise çinko sülfat kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to develop a liquid leaf fertilizer to prevent the decrease of nutrition values of plant products caused by climate change. At the beginning, it is investigated that whether increasing photosynthesis rate with global warming is affecting the plant nutrition values in the harvested products or not. In literature search, it is found out that carbon dioxide amount in the atmosphere has been increasing since industrial revolution. With increasing carbon dioxide in the atmosphere, plant do more photosynthesis. Findings showed that increasing photosynthesis rate has a negative impact on the protein and micro element values of harvested product, as a decrease. Then specifically it is aimed to develop a liquid fertilizer which will compensate the deficiency of iron and zinc. A liquid fertilizer in stabilized form, which containing 4% Iron elementally, and 4% Zinc elementally is developed. As solvents, water and phosphoric acid are used. Iron sulphate is used as iron source and zinc sulphate is used as zinc source.