Kanıta dayalı uygulamalar kapsamında hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonunu önlemeye yönelik yaklaşımlarının eğitim öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
Evaluation of pre- and post-training assessments of nurses' approaches to preventing surgical site infections within evidence-based practice
  1. Tez No: 911347
  2. Yazar: OMAR QAHTAN ABDULAZEEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, kanıta dayalı uygulamalar Kanıta dayalı uygulamalar (KDU) çerçevesinde hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonlarını Cerrahi Alan Enfeksiyonlarını (CAE) önlemeye yönelik bilgi ve uygulamalarını eğitim öncesi ve sonrasında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ve Eğitim sürecinin hemşirelerin klinik uygulamaları ve enfeksiyon kontrol stratejilerine uyumu üzerindeki etkisini incelemektedir. Materyal-Metot: Araştırma, yarı deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde cerrahi alanlarda çalışan 120 hemşireyi kapsamaktadır. Veriler 1 Aralık 2023-29 Nisan 2024 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelerin Mesleki Özellikleri Formu ve CAE'yi önlemeye yönelik Bilgi ve Uygulama Değerlendirme Formları ile anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 22 programı kullanılmış ve bağımsız t-testi, bağımlı t-testi, ki-kare, istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Bulgular: Deney grubundaki hemşirelerin %83,3'ü kadın, %78,3'ü evli ve %86,7'si üniversite mezunudur. Deney grubunun yaş ortalaması 36,38±8,53 yıl, çalışma süresi ise 13,45±9,03 yıldır. Deney grubunda ön test ve son test bilgi puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur (t=21.280, p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate nurses' knowledge and practices related to the prevention of Surgical Site Infections (SSIs) within the framework of evidence-based practices, both before and after training. It also examines the impact of the training process on nurses' adherence to clinical practices and infection control strategies. Materials and Methods: The research is designed as a quasi-experimental study. The study includes 120 nurses working in surgical units at Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center. Data were collected between December 1, 2023, and April 29, 2024, using the Personal Information Form, Nurses' Professional Characteristics Form, and the Knowledge and Practice Evaluation Forms for SSI Prevention through survey methods. Data analysis was performed using the SPSS for Windows version 22 software, employing independent t-tests, paired t-tests, chi-square tests, and other statistical methods. Results: Among the nurses in the experimental group, 83.3% were female, 78.3% were married, and 86.7% were university graduates. The mean age of the experimental group was 36.38±8.53 years, with an average professional experience of 13.45±9.03 years. A significant difference was found in the mean pre-test and post-test knowledge scores of the experimental group (t=21.280, p0.05).