Mikorizal mantar kullanımının su stresi koşullarında yetişen bazı mevsimlik çiçeklerde büyüme, gelişme ve çiçeklenme üzerine etkileri
Effects of the use of mycorrhizal fungi on growth, development and flowering of some bedding plants under water stress
  1. Tez No: 853539
  2. Yazar: ERGÜN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde süs bitkileri artık gıda üretimi kadar önemli ve gelişim gösteren bir sektör durumuna gelmiştir. Sağlıklı bireyler yetiştirmenin yanında büyüyen, nüfus yoğunluğunun artığı şehirlerde yaşanabilir açık alanlar yaratmak ve yeni nesiller için çevre bilincini oluşturmak süs bitkilerinin sorumlulukları arasındadır. 21. yüzyılda insanlar çarpık kentleşme, yoğun sanayi alanlarının şehirleri çevrelemesi ve sürekli artan nüfusun getirdiği çevresel sorunlar ve beraberinde gelen iklim değişikliği sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Süs bitkileri sektörü de iklim değişikliğinin etkilerine maruz kalmıştır. Bu değişime adapte olacak yaklaşımları benimsemek gerekliliği doğmuştur. Bu yaklaşımlar arasında adaptasyon yetenekleri güçlü olan doğal bitkilerin kullanımı, ekstrem koşullara dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi, çevreye duyarlı üretim biçimlerinin benimsenmesi gibi uygulamalar yer almaktadır. Özellikle peyzaj çalışmalarında mevsimlik çiçekler bakım ve su ihtiyacı fazla olan bitkisel materyaller arasında yer almaktadır. Düzenli sulama periyotları olan bu bitkiler iklim değişikliği bağlamında ele alındığında kuraklık ve ani yağışlarla gelen yoğun suya maruz kalmaktadır ve bu durum bitki gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle çalışma kapsamında peyzaj çalışmalarında çok sık kullanılan Tagates patula (Kadife çiçeği) ve Petunia x hybrida (Petunya çiçeği) bitkilerinde mikorizal mantar kullanımının su stresine karşı bitki büyüme ve gelişme parametreleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda Tagates sp. (Kadife çiçeği) ve Petunia x hybrida (Petunya çiçeği) çiçeklerinin mikorizal mantar kullanımında su stresine karşı birçok parametrede etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, ornamental plants have become a sector as important and developing as food production. In addition to raising healthy individuals, creating livable open spaces in growing cities with increasing population density and raising environmental awareness for new generations are among the responsibilities of ornamental plants. In the 21st century, people are faced with unplanned urbanization, dense industrial areas surrounding cities, environmental problems brought by the ever-increasing population, and the accompanying climate change problems. The ornamental plants sector has also been exposed to the effects of climate change. It has become necessary to adopt approaches that will adapt to this change. These approaches include practices such as the use of natural plants with strong adaptation abilities, the development of varieties resistant to extreme conditions, and the adoption of environmentally friendly production methods. Especially in landscaping works, seasonal flowers are among the plant materials that require high care and water. When considered in the context of climate change, these plants, which have regular irrigation periods, are exposed to intense water coming from drought and sudden rains, and this negatively affects plant development. For this reason, within the scope of the study, plant growth and development parameters of the use of mycorrhizal fungi against water stress in Tagates patula (Marigold) and Petunia x hybrida (Petunia flower) plants, which are frequently used in landscaping studies, were examined. As a result of the research, Tagates sp. (Marigold) and Petunia x hybrida (Petunia flower) flowers have been found to be effective in many parameters against water stress in the use of mycorrhizal fungi.