Kayseri il merkezinde vitray ve dekorasyon işinde çalışan işçilerdeki spirometrik testler ve meslek astması prevelansı
The Prevelance of occupational asthma and spirometric tests in glass workers on vitray and decoration business in Kayseri
  1. Tez No: 91139
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kayseri il merkezinde dekorasyon ve vitray işi ile uğraşan cam işçilerindeki maruz kalınan (toluen, benzen, aseton, gümüş, amonyak, tiner, nitrat) ajanlara bağlı olarak; Sİ" lerdeki değişiklikler, semptomlar ve MA sıklığını araştırmak amacıyla yapılan çalışmada 68 işçi, 56 kişilik kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İşçilerde solunum semptomları kontrolleıe ^ire anlamlı olarak fazla olduğu tespit edildi (p0.05)(Tablo XV).Sigara içmeyen işçilerin hava yollarındaki daralma sigara içmeyen kontrol grubuna göre daha fazla bulundu. (Tablo XVII). Anket, fizik muayene ve ST sonunda MA şüphelenilen üç olgudan reversibilite araştırıldı. Buna göre bir işçide reversibl hava yolu obstrüksiyonu, iki işçi de reversible olmayan kronik hava yolu obstrüksiyonu saptandı (Tablo XIX). Hikayesi MA ile uyumlu olup ST' leri normal olan dört işçiye ise Ach ile bronkoprovakasyon uygulandı. İki işçide %0.5 Ach ile 13 AC saptanırken diğer iki işçide bronkoprovakasyon testi negatifti(Tablo XX). Yedi işçiye işyeri ve işten uzakta olmak üzere toplam 14 gün boyunca sabah işten önce, öğlen ve akşam işten sonra PEF takipleri yapıldı. PIiF takibi sonunda iki işçiye MA tanısı koıuıldu(Şckil V, Şekil VI). Vitray ve dekorasyon işinde çalışan işçilerde %2.9 oranında MA tanısı kondu. Sonuç olarak vitray ve dekorasyon işinde çalışan işçilerde MA gelişme riski normal popiilasyonundan daha fazla değildir. Ancak bu iş kolunda çalışan işçilerde solunum semptomları daha fazla ve ST '1er normal popülasyona göre anlamlı derecede düşüktür. Bu da iş kolunda RADS' in geliştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the frequency of respiratory symptoms (RS), occupational asthma (OA) and spirometric test (ST) changes in 68 glass workers who contact with silver, amnomia, thinner, nitrate, toluen, benzene and acetone in Kayseri were investigated. The results were compared with 56 age-matched healthy controls. The respiratory symptoms of glass workers were significantly higher and their FEV1 and FEV1/FVC ratios were lower than the controls (p0.05). Airway obstruction in smoking group was higher than other group. According to questionnaire, physical examination and ST, OA was investigated on the three doubted workers through reversibility test.Among these three workers, the airway obstruction in one worker and irreversible chronic airway obstruction in two workers were found. Bronchoprovacation with Ach was applied to four workers two of whom had OA history. BAC was found in two workers with 0.5 % Ach while it was found to be negative on the other two. PEF was measured on seven workers during 14 days in the morning before work, at noon and in the evening after work. Following PVA! measurement, OA was diagnosed in two. As a conclusion, the risk of OA development in glass workers is not higher than the normal population. Howewer, the frequency of RS were higher and ST were significantly lower than the normal population. These results indicate that RADS developed in this occupation. xc vteSKOGRrrtM Kamuu