Ratlarda cerulein ile oluşturulan deneysel akut pankreatit modelinde interlökin 10'un etkileri
The Effect of interleukin 10 on acut pancreatitis induced by cerulein in a rat experimental model
  1. Tez No: 91141
  2. Yazar: MUSTAFA KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Haziran 1999 tarihinde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde (DEKAM) gerçekleştirildi. Amaç: Ratlarda cerulein ile oluşturulan akut pankreatit modelinde IL-10' un etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod: Ağırlığı 200-250 gram arasında değişen 30 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar sham, kontrol ve IL-10 tedavi grubu olmak üzere eşit olarak paylaştırıldı. Sham grubuna herhangi bir madde veya tedavi uygulanmazken; kontrol grubuna birer saat arayla 7 kez intraperitoneal cerulein ( 50 ngr/kg) enjeksiyonu yapılarak pankreatit oluşturuldu ancak tedavi verilmedi. IL-10 grubundaki ratlara birer saat arayla 7 kez intraperitoneal cerulein (50 ngr/kg) enjeksiyonu yapılarak pankreatit oluşturulurken 1. ve 4. saatlerde intraperitoneal IL-10 (4 ngr/kg) tedavisi uygulandı. Ratlara 12. saatte ketamin ile anestezi sağlandıktan sonra steril şartlarda orta hat insizyonla laparatomi yapıldı. Vena cava inferiordan kan örnekleri alınıp pankreas çıkarıldıktan sonra ratlar sakrifiye edildi. Alınan kan örneklerinde BK, kan şekeri, amilaz, lipaz ve TNF-alfa ölçümleri, doku örneklerinde ise pankreas ıslak/ kuru ağırlı oranları ve histopatolojik inceleme yapılarak pankreatitin şiddeti derecelendirildi. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF INTERLOKIN 10 ON ACUT PANCREATITIS INDUCED BY CERULEIN IN A RAT EXPERIMENTAL MODEL This experimental study was performed at“DEKAM”, an experimental and clinical research center of Medical Faculty of Erciyes University. Aim: In order to study the effects of IL-10 on rats that were made acute pancreatitis by cerulein. Materials & Methods: Thirty Wistar Albino rats, each one of them ranging 200-250 gram weight, were used. Animals were separated into three groups called sham, control and therapy. Nothing was applied to the sham group; the control group was made pancreatitis by injecting cerulein (50 gg/kg/h) seven times at one hour intervals, but no medicine was applied. While the therapy group was being made pancreatitis, IL-10 (4 ug/kg) was injected at the first and the fourth hours of the procedure. Under ketamin anestezia midline laparotomy procedure was performed on all rats at the 12th hour of the study. Shortly after the blood specimens were taken from inferior vena cava, the whole pancreas was extracted and then the animals were sacrificed. White blood cell count, blood glucose, amylase, lypase and TNF-a concentrations were assessed. Wet/dry weight ratios of pancreas tissue 59