Karaciğer iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde Triiodotironin'in etki mekanizması
Mechanism of action of triiodothyronine in prevention of ischemia reperfusion damage in the liver
- Tez No: 91142
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Mayıs 1998 - Kasım 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel ve Klinik Araştırma merkezinde ( DEKAM ) yapıldı. Amaç: Bu çalışmada Pringle manevrası ile bozulan karaciğer fonksiyonlarının ekzojen olarak verilen Ts'ün etkisiyle nasıl düzeldiğini ve bunun mekanizmalarını araştırdık. Materyal ve metod: Çalışma 18 adet sokak köpeği üzerinde yapıldı. Köpekler T3 tedavi, kontrol ve sham olmak üzere 3 gruba ayrıldı. T3 tedavi ve kontrol gruplarına 60 dk. Pringle manevrası uygulandı, ardından reperfüzyon sağlandı. T3 tedavi grubuna reperftizyon döneminde İV. T3 ( 1.2 mikrogram/kg ) verildi. T3 tedavi ve kontrol gruplarından iskemi öncesi dönemde, reperfüzyon anında ve reperfüzyon sonrası 15, 30, 60, 120. dk.'larda venöz kan ve karaciğer doku örnekleri alındı. Sham grubunda Pringle manevrası uygulanmadığı için örnekler diğer gruplarla eş zamanlı olarak alındı. Alınan kan örneklerinde AST, ALT, LDH, ATP, MDA, p -HBA, sT3, TT3, sT4, TT4 değerleri çalışıldı. Karaciğer doku örnekleri de histopatolojik olarak değerlendirildi. Sonuçlar: Sham grubunda değişik zamanlarda bakılan bütün parametrelerde bir değişiklik olmadığı görüldü. Kontrol grubunda karaciğer iskemisinden sonra serum AST, ALT, LDH değerleri anlamlı olarak arttı, reperfüzyon sırasında da artmaya devam etti. T3 77tedavi grubunda da iskemi sonrası AST, ALT,LDH değerleri arttı, ancak reperfüzyon dönemindeki artış hiçbir zaman kontrol grubundaki kadar fazla değildi ve reperfüzyonun 120. dk.'sından itibaren düştü. Kontrol grubunda iskemi ile birlikte ATP miktarı azaldı, reperfüzyon döneminde de bir miktar daha azalmaya devam etti. T3 tedavi grubunda iskemi ile birlikte azalan ATP miktarı reperfüzyonun 15. dk.'sından itibaren artmaya başladı ve 120.dk. da başlangıç değerlerine yaklaştı. Kontrol grubunda iskemi ile birlikte MDA miktarı arttı, reperfüzyon döneminde de bir miktar daha artmaya devam etti. T3 tedavi grubunda iskemi ile birlikte artan MDA miktarı reperfüzyonun 15. dk.'sından itibaren azalmaya başladı ve 120.dk. da başlangıç değerlerine yaklaştı. T3 tedavi ve kontrol gruplarında |3 -HBA miktarı iskemi ile birlikte düştü. Kontrol grubunda |3 -HBA miktarı reperfüzyonun 15. dk/sından itibaren yükselip 60. dk. da tekrar düştü. T3 tedavi grubunda ise 15.dk. da yükselen |3 -HBA miktarı hiç düşmedi. Kontrol ve T3 tedavi gruplarında iskemi sonrası sT3, TT3 miktarı azaldı, kontrol grubunda reperfüzyonun ilerleyen dönemlerinde de bu azalma devam etti. T3 tedavi grubunda ise reperfüzyonun 15.dk.'sından itibaren T3 değerleri belirgin bir şekilde arttı ve bu artış reperfüzyonun ilerleyen dönemlerinde de devam etti. Kontrol ve T3 tedavi gruplarında iskemi sonrası sT4, TT4 miktarları azaldı. Kontrol grubunda bu azalma reperfüzyon döneminde de devam etti. T3 tedavi grubunda da ST4, TT4 miktarları azaldı ancak, bu azalma hiç bir zaman kontrol grubundaki kadar fazla değildi. Kontrol grubunda reperfüzyon döneminde belirgin histopatolojik değişiklikler oluştu, reperfüzyon döneminde devam etti. T3 tedavi grubunda ise oluşan benzer değişikliklerin derecesi daha azdı ve reperfüzyonun son dönemlerinde düzeldi. 78Kontrol grubunda cerrahi işlemden sonraki ilk 24 saat içinde köpeklerin tamamı öldü. T3 tedavi grubunda sadece iki köpek 3 ve 4. günlerde öldü, kalan köpekler ise yaşadı. Sonuç: Ekzojen verilen T3 Pringle sonrası bozulan karaciğer fonksiyonlarını düzeltir. Serbest oksijen radikallerinin etkisini azaltır, hepatik mitokondrial fonksiyonları düzeltir ve ATP sentezinin artmasını sağlar. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental work was performed in Erciyes University Medical Faculty Experimental and clinical Research Center (DEKAM) between May 1998- to November 1998. Objective: In this study, we researched how liver's functions which were impaired by Pringle maneuver were improved by the effect of T3 given exogenous and its mechanisms. Materials and Method: This study was performed on 18 stray dogs. Dogs were divided into 3 groups as T3 treatment, control and sham. 60 minutes of pringle was applied to T3 treatment and control groups, after that reperfusion was achieved. IV. T3 (1.2microgram/kg) was given to T3 treatment group during reperfusion period. Venosity, blood and liver tissue samples were taken from T3 treatment and control groups in 15,30,60 and 120 minutes during pre-ischemia, during reperfusion and post reperfusion periods. Since pringle was not applied to sham group, samples were taken simultaneously with the other groups. AST, ALT, LDH, ATP, MDA, p-HBA, sT3, sT4, TT3, TT4values were studied on in the blood samples taken. Liver tissue samples were assessed as histopatologic. Results: It was found that there was no change in all the parameters studied in sham group at different times. In control group, values of AST, ALT, LDH increased meaningfully after the ischemia of liver, and continued to increase during reperfusion. 80Also, in T3 treatment group, AST, ALT, LDH values increased after the ischemia, however, the increase during reperfusion period was never as high as that in control group and decreased after 120 minutes. The amount of ATP decreased with ischemia in control group, and continued to decrease to a some extent during reperfusion. ATP amount which decreased with ischemia in T3 treatment group started to increase after 15 minutes of reperfusion and in 120 minutes reached its beginning values. |3-HBA amount decreased with ischemia in T3 treatment and control groups. In control group, |3-HBA amount increased after 15 minutes and redecreased in minute 60. In T3 treatment group, the amount of P-HBA which increased in minute 15 never decreased post-ischemia amounts of sT3, TT3 decreased in control and T3 treatment groups, this decrease continued in the following periods of reperfusion in control group. As for T3 treatment group, T3 values increased distinctively after the 15 minutes of reperfusion and this increase continued in the next periods of reperfusion. Post-ischemia amounts of ST4, TT4 decreased in control and T3 treatment groups. This decrease continued in reperfusion period in control group. ST4, TT4 amounts decreased in T3 treatment group, too, yet; this decrease was never so much as that in control group. Distinctive histopatological changes formed in reperfusion period in control group and continued in reperfusion period. However, the extent of the changes developed in T3 treatment group was less and improved in the final periods of reperfusion. In control group, all the dogs died within 24 hours following the surgical operation. In T3 treatment group only 2 dogs died on the second and third days and other dogs were set free since they were well on the 8 th day. 81Result: T3 given exogenous improves liver functions which were impaired after pringle. It decreases the influence of free oxygen radicals, improves hepatic mitocontrial functions and allows ATP synthesis to increase. 82