Endemik bazı Scrophularia türlerinin çimlenme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of germination characteristics of some endemic Scrophularia species
  1. Tez No: 911421
  2. Yazar: AYFER BEYZA ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN UZUNHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Endemizm, belirli bir türün belirli bir ekosistemde doğal olarak bulunması durumunu ifade eder. Endemik türlerin korunması, ekosistemlerin sürdürülebilirliğini ve biyolojik çeşitliliğin devamını sağlamak için kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Ex situ koruma yöntemleri, özellikle endemik türlerin hayatta kalması için hayati öneme sahiptir. Çimlendirme çalışmaları, ex situ koruma stratejileri altında tohumların çimlenme süreçlerinin izlenmesi ve iyileştirilmesi adına yapılır. Bu çalışmada endemik S. erzincanica, S. paphlogonica, S. gypsicola, S. mesopotamica, S. lepidota ve S. fatmae türlerinin çimlenme özellikleri, soğuk ve sıcak uygulamalar, aydınlık ve karanlık koşullar, testanın kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılması, ultrasonik dalga uygulaması, H 2 O 2 uygulaması, H 2 SO 4 uygulaması ve GA 3 uygulamaları gibi farklı yöntemlerle incelenmiştir. Uygulama sonuçlarına göre S. erzincanica türünde 250 ppm GA 3 muamelesi ile %33,3, S. paphlogonica türünde 400 ve 500 ppm KNO 3 muamelesi ile %50, S. gypsicola türünde 200 ppm KNO 3 muamelesi ile %60, S. lepidota 1000 ppm GA 3 muamelesi ile %20, S. mesopotamica türünde 1000 ppm GA 3 muamelesi ile %41,60 ve S. fatmae 500 ve 1000 ppm GA 3 muamelesi ile %40 çimlenme oranına ulaşılmıştır. Bu çalışma, tıbbi öneme sahip Scrophularia türlerinin çimlenme özelliklerini belirlemeye yönelik ilk araştırma olup, gelecekte yapılacak benzer araştırmalar için temel bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Endemism refers to the natural occurrence of a particular species in a particular ecosystem. The protection of endemic species requires a comprehensive approach to ensure the sustainability of ecosystems and the continuation of biodiversity. Ex situ conservation methods are of vital importance, especially for the survival of endemic species. Germination studies are carried out to monitor and improve the germination processes of seeds under ex situ conservation strategies. In this study, the germination characteristics of endemic S. erzincanica, S. paphlogonica, S. gypsicola, S. mesopotamica, S. lepidota and S. fatmae species were investigated with different methods such as cold and hot treatments, light and dark conditions, partial or complete removal of testa, ultrasonic wave application, H 2 O 2 application, H 2 SO 4 application and GA 3 applications. According to the application results, 33,3% germination rate was reached in S. erzincanica with 250 ppm GA 3 treatment, 50% in S. paphlogonica with 400 and 500 ppm KNO 3 treatments, 60% in S. gypsicola with 200 ppm KNO 3 treatment, 20% in S. lepidota with 1000 ppm GA 3 treatment, 41,60% in S. mesopotamica with 1000 ppm GA 3 treatment and 40% in S. fatmae with 500 and 1000 ppm GA 3 treatments. This study is the first research to determine the germination characteristics of medically important Scrophularia species and constitutes a basic reference for similar studies in the future.