Abd ve SSCB arasındaki HUMINT faaliyetlerinin ulusal karar verme sürecine ve güvenlik politikalarına etkisi
The effect of HUMINT activities between USA and USSR on national decision-making process and security policies
  1. Tez No: 911423
  2. Yazar: MURAT KITLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BURAK DARICILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
HUMINT (Human Intelligence-İnsan İstihbaratı), istihbarat faaliyetleriyle ilgili eğitim almış profesyonel bireyler aracılığıyla, hedef unsurla ilgili bilgilerin toplanıp analiz edilmesi sonucu elde edilen istihbarattır. Tarih boyunca kullanılmış olan en eski istihbarat toplama yöntemidir ve önemini tarihin her döneminde koruyarak devam etmiştir. Bu çalışmanın sorunsalı; HUMINT'in teknolojik gelişmeler, açık kaynak istihbaratının yaygınlaşması, yapay zeka ve robotların insanın yerini almaya başlaması gibi nedenlerden dolayı kullanımının azalmasıdır. Bu çalışmanın amacı HUMINT'in aslında Soğuk Savaş döneminde ne kadar önemli olduğunu vurgulamak, devletlerin karar verme süreçlerine ve güvenlik politikalarına nasıl etki ettiğini göstermek ve gelecekte de önemini koruyacağını belirtmektir. Bu maksada ulaşmak için sekiz adet örnek olay incelenmiş ve bu inceleme neticesinde Soğuk Savaş dönemindeki HUMINT faaliyetlerinin ABD ve SSCB'nin ulusal karar verme süreçlerine ve güvenlik politikalarına büyük katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçtan hareketle HUMINT faaliyetlerinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemini koruyacağı ve ülkelerin ulusal karar verme süreçlerine ve güvenlik politikalarına büyük etkilerde bulunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human Intelligence is intelligence which is obtained as a result of collecting and analyzing information about the target element through professional individuals trained in intelligence activities. Human Intelligence is the oldest intelligence gathering method that has been used throughout history and has continued to be important in every period of history. The problem of this study is; the decrease in the use of HUMINT due to technological developments, the spread of open source intelligence, artificial intelligence and robots starting to replace humans. The aim of this study is to emphasize how important HUMINT was during the Cold War period, to show how it affected the decision-making processes and security policies of states, and to indicate that it will maintain its importance in the future. In order to achieve this aim, eight case studies were examined and it was concluded that HUMINT activities during the Cold War period contributed greatly to the national decision-making processes and security policies of the USA and the USSR. Based on this result, it is evaluated that HUMINT activities will maintain its importance in the future as it was in the past and will have a great impact on the national decision-making processes and security policies of the countries.