Koroner baypas cerrahisinde kullanılan radiyal arterin 55 yaş üstü ve altı hastalarda elektron mikroskopisi ile histopatolojik farklılıkların karşılaştırılması
Comparison of histopathological differences of radial artery used in coronary bypass surgery in patients above and under 55 years of age with electron microscopy
  1. Tez No: 911424
  2. Yazar: MURAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE GÜL KUNT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada koroner baypas cerrahisinde greft olarak kullanılan radiyal arterden, iki farklı yaş grubundan alınan örneklerinin elektron mikroskopisinde incelenerek, histopatolojik açıdan fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Miyokardiyal revaskülarizasyon amacıyla radiyal arter grefti hazırlanan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 55 yaş üstü ve altı olarak yirmişerli iki gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların operasyon öncesi radiyal arter grefti çıkarılacak elin arteriyal dolaşımı değerlendirildi. Radiyal arter çıkarılmasının uygun olmadığı durumlarda hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Radiyal arter çevresindeki venöz yapılarla beraber pediküllü olarak düşük voltajlı elektrokoter (25 V) yardımıyla diseke edildi. Örneklerin alınacağı zamana kadar anatomik yerinde bırakıldı. Greftin anatomik yerinden alınıp radiyal arter örneklerin alındığı süre greftin iskemik kaldığı süre olarak kaydedildi. Alınan örneklerin Jeol JEM 1200 EX (Japonya) marka transmisyon elektron mikroskop ile incelendi ve fotoğrafları alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların operasyon öncesi ve operasyon sırasında örneklerin alınacağı safhaya kadar olan değişkenlerin yaş dışında benzer olmasına dikkat edilerek, yaş değişkenin radial arter üzerindeki histopatolojik etkisini görülmeye çalışıldı. Çalışmada hastalarla ilgili olarak elde edilen karakteristik verilerin istatistiksel analizi PASW Statistics 18® Programı ile yapıldı. Gözlemlenen değişkenlerin bütün değerleri ortalama ± standart sapma olarak verildi. Yaş dışındaki değişkenlerin istatiski olarak benzer oldukları gösterilmeye çalışıldı. Elektron mikroskopisinde elde edilen görüntüler incelendiğinde her iki gruptada hitopatolojik değişikliklerin olduğu ve bunların greftlerin iskemik kaldığı süreçte oluşan geçici iskemik değişikler olduğu ve bunun istatiksel olarak anlam taşımadığını görmüş olduk. Çalışmanın sonucunda radiyal arter greftinin yaş sınırlaması olmadan koroner baypas cerrahisinde kullanılabilecek bir greft olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the samples collected from two different age groups from radial artery used as graft in coronary bypass surgery under electron microscopy, and find out whether or not there are any histopathological differences. 40 patients, whose radial artery grafts were prepared for myocardial revascularization purposes, were included in this study. The patients were divided into two groups: patients aged above and below 55. Radial artery grafts of all patients included in this study were harvested preoperatively, followed by an arterial circulation of the hand. The patients were excluded from the study where radial artery harvesting was inappropriate. It was dissected together with the venous structures around the radial artery with pedicles with the help of lowvoltage electrocauter (25 V). The anatomic was left in place until the collection of samples. The time the graft was taken from its anatomic place and radial artery samples were collected was recorded as the time the graft remained ischemic. The collected samples were examined using transmission electron microscope using Jeol JEM 1200 EX (Japan) branded transmission electron microscope and photos were taken. Taking care that the variables of patients included in this study are similar preoperatively and until the collection of samples during the operation, except for the age variable, effort was made to understand the histopathological effect of the age variable over the radial artery. Statistical analysis of characteristic data obtained in relation to the patients in this study was made using PASW Statistics 18® Software. All values of the observed variables were given in a ± standard deviation. Effort was made to demonstrate that the age variables were statistically similar. An examination of images taken under electron microscopy showed that both groups had histopathological changes and that they were temporary ischemic changes that occurred during the process when the grafts remained ischemic and that it has no statistical meaning. As a result, it can be concluded that radial artery grafting can be used in coronary bypass surgery with no age restrictions.