Hamse-i Nizamî nüshalarındaki Leyla ile Mecnun'un okul sahnelerinin analizleri
Analysis of the school scenes of layla and majnun in Khamsa of Nizami copies
  1. Tez No: 911440
  2. Yazar: AHMET TAYLAN URAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞEHNAZ BİÇER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Hamse-i Nizamî, tarih boyunca defalarca kez kopya edilmiş, bulunduğu dönemin edebi hayatında önemli rol sahibi olmuş, eseri oluşturan mesneviler kadar barındırdığı minyatürlerle de kendinden söz ettirmiş bir eserdir. Eser, üzerinde sayısız çalışma yapılabilecek derecede zengindir. Beş mesneviden oluşan külliyat anlamında Hamse terimini ilk defa kullanan Nizamî-i Gencevî tarafından yazılan ve Türk edebiyatını etkisi altına alan eser,“Hüsrev ile Şirin”,“Leylâ ile Mecnûn”,“Heft Peyker”,“Mahzenü'l Esrar”ve“İskendername”adlı beş mesneviden oluşmaktadır. Eser, günümüzde de güncelliğini korumakta, edebiyat sahasından güzel sanatlara kadar pek çok alanda yapılan araştırmaların konusu olmuştur. Kuşkusuz gelecekte de pek çok çalışmanın konusu olmaya, araştırmacılara ilham vermeye devam edecektir. Çalışmamızda ise farklı dönemlere ait birçok nüshası bulunan Hamse-i Nizamî adlı eserin, 15 ve 16. yüzyıllara tarihlenen, eserlerin ulaşılabilirliği, minyatürlerinin sağlığı, tezin tamamlanma süresi gibi kriterler göz önünde bulundurularak seçilmiş 15 nüshadaki“Leylâ ile Mecnûn”adlı mesnevilerin minyatürleri ele alınmış, bu minyatürlerin detaylı desen analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Khamsa of Nizami is a work of art which was copied many times in history, played an important role in the literary field of its period, and was mentioned most often not just because of the masnavis it consists of but also the miniatures it includes. This work of art is rich enough to be researched upon countless times. The work consists of five masnavis and was written by Nizamî Gencevi, who used the term“Khamsa”for the first time. Khamsa of Nizami which took hold of Turkish literature consists of five masnavis:“Hüsrev ile Şirin”,“Leylâ ile Mecnûn”,“Heft Peyker”,“Mahzenü'l Esrar”and“İskendername”. This work of art keeps up-to-date and it has been a subject for the researches in many fields ranging from literature to fine arts. It is certain that it will continue to be the subject of many more studies and inspire the researchers. Khamsa of Nizami has a lot of copies from different periods of time. For this study, 15 copies of this work dating back to 15th and 16th centuries have been chosen by taking into consideration some criteria such as the accessibility of the works, the condition of the miniatures, and the duration for the completion of the dissertation. The miniatures of the masnavis called“Layla and Majnun”in these copies have been discussed and the patterns in these miniatures have been analyzed in detail.