Yaşlılarda hemsball oyununun seçili fiziksel uygunlukparametrelerine ve düşme korkusuna etkisi
The effects of hemsball game on selected physical fitness parameters and fear of falling in elderly
  1. Tez No: 911439
  2. Yazar: HASAN ÖĞÜTALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, yaşlılarda Hemsball oyununun seçili fiziksel uygunluk parametrelerine ve düşme korkusuna etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubu 67-80 yaş aralığındaki 20 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar, 10 kişi oyun grubu ve 10 kişi kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrılmışlardır. Oyun müdahalesinden önce ve sonra her iki gruba Otur ve Uzan Esneklik Testi, Gövde Ekstansiyon Esnekliği Testi, Gövde Lateral Fleksiyonu Testi, Sırt Kaşıma Testi, Disklere Dokunma Testi, Sandalyede Otur Kalk Testi, Otur-Yürü Testi, Flamingo Denge Testi, Düşme Korkusu Ölçeği ve Görsel Analog Skala Ölçeği ön testler olarak uygulanmıştır. Daha sonra, 8 haftayı kapsayacak şekilde, oyun grubuna haftada 1 kere 60 dk Hemsball oyunu müdahalesi uygulanmış olup, kontrol grubunun herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamaları sağlanmıştır. Verilerin normallikleri test edilerek normal dağılım gösteren verilerin grup içi ön test ve son test değerlendirmeleri Paired Samples t Test ile analiz edilmiştir. Normal dağılan verilerin gruplar arası karşılaştırmaları ise Independent Samples t Test ile yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin grup içi ön test ve son test değerlendirmeleri Wilcoxon Testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerin gruplar arası karşılaştırmaları ise Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of Hemsball on selected physical fitness parameters and fear of falling in the elderly. The research group consisted of 20 male participants aged 67-80 years. The participants were divided into two groups, 10 in the game group and 10 in the control group. Before and after the play intervention, the Sit and Reach Test, Trunk Extension Flexibility Test, Trunk Lateral Flexion Test, Back Scratching Test, Plate Tapping Test, Sit and Stand Test, Sit and Walk Test, Flamingo Balance Test, Fear of Falling Scale and Visual Analog Scale Scale were administered to both groups as pretests. Then, for a period of 8 weeks, Hemsball game intervention was applied to the game group once a week for 60 minutes and the control group was not allowed to participate in any physical activity. The normality of the data was tested and the in-group pre-test and post-test evaluations of the normally distributed data were analyzed with Paired Samples t Test. Intergroup comparisons of normally distributed data were made with Independent Samples t Test. In-group pre-test and post-test evaluations of non-normally distributed data were analyzed with Wilcoxon Test. Intergroup comparisons of non-normally distributed data were analyzed with Mann-Whitney U test.