Reducing fossil fuel consumption in cement industry: Modeling of gas emissions and innovative solar calciner approach
Çimento endüstrisinde fosil yakıt tüketiminin azaltılması: Gaz emisyonlarının modellenmesi ve yenilikçi solar kalsinatör yaklaşımı
  1. Tez No: 911500
  2. Yazar: HAVVA HANDE CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SADIKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bölüm 1, çimento kalsinatöründeki alternatif ve fosil yakıtların emisyonlarını değerlendirmek için NASA-CEA ve Chemkin-Pro simülasyonlarını önermektedir. Mevcut sistemde, çimento fabrikasının kalsinatöründen ölçümler alındı ve bu veriler NASA-CEA ve Chemkin-Pro simülasyonları kullanılarak doğrulandı. Mevcut sisteme ek olarak, kalsinatör ve ana brülöre beslenen alternatif yakıtlar(atıktan türetilmiş yakıt, lastikten türetilmiş yakıt, atık yağ) ve fosil yakıtların (petkok, linyit) oranlarını değiştirerek 15 senaryo geliştirdik.Nihai ve yakın analiz sonuçlarına dayanarak, yakıtların adyabatik alev sıcaklıklarını ve yanma gazı bileşimini hacim yüzdesi olarak hesaplandı. Mevcut sisteme en yakın kalorifik değere sahip alternatif modeller seçildi (Senaryo 1, Senaryo 2, Senaryo 5, Senaryo 12 ve Senaryo 13) ve CO2, NOx, SOx ve H2O (nem) gibi emisyonlar karşılaştırıldı, yakıt türlerine göre enjeksiyon noktaları belirlendi ve literatürle doğrulandı. Bölüm 2, geleneksel çimento üretim sürecinin hibrit bir modda işletilmesini önerilmektedir. Önerilen sistem, konvansiyonel üretimden ön ısıtma, kalsinasyon ve döner fırın süreçlerini korudu ancak kalsinasyon sürecini gerçekleştirmek için bir güneş kalsinatörünü bir güneş enerjisi santrali ile entegre edildi. Farklı senaryolar altında, Türkiye'nin farklı illerindeki yıllık doğrudan normal radyasyon (DNI) dağılımını dikkate alarak CO2 emisyonları hesaplandı ve CO2 azaltma potansiyelini değerlendirildi. %100 güneş enerjili bir kalsinatör kullanılması, CO2 emisyonlarını %20'ye kadar azaltırken, alternatif yakıtların kullanımının artırılması CO2 azaltımlarını %16'dan %24'e kadar çıkarmaktadır. Mersin ve Şanlıurfa, solar kalsinatörler için en etkili sonuçları sunarak daha yüksek CO₂ azaltımları (yüzde 24'e kadar) elde etti. Heliostat sayılarını optimize etmenin sistem performansını artırdığını ve çimento üretiminde CO2 emisyonlarını azalttığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chapter 1 proposes NASA CEA and Chemkin-Pro simulations to evaluate emissions from alternative and fossil fuels in the cement calciner. In the existing system, we measured emissions from the cement calciner and verified these data using NASA-CEA and Chemkin-Pro simulations. We developed 15 scenarios in addition to the existing system by varying the ratios of alternative fuels and fossil fuels (petcoke, lignite) fed by the calciner and main burner. Based on the ultimate and proximate analysis results, we calculated the adiabatic flame temperatures of the fuels and the combustion gas composition as a volume percentage. Alternative models with the closest calorific value to the existing system selected (Scenario 1, Scenario 2, Scenario 5, Scenario 12, and Scenario 13) and emissions such as CO2, NOx, SOx, and H2O (moisture) compared, injection points determined according to fuel types and verified with literature. Chapter 2 proposes operating the conventional cement production process in a hybrid mode. The proposed system preserved the preheating, calcination, and rotary kiln processes from conventional production but integrated a solar calciner with a solar power plant to carry out the calcination process. We calculated CO2 emissions in various scenarios, considering the annual direct normal radiation (DNI) distribution in different provinces of Turkey, to assess the potential for CO2 reduction. Using a 100% solar-powered calciner reduced CO2 emissions by up to 20%, while increasing the use of alternative fuels results in CO2 reductions ranging from 16% to 24%. Mersin and Şanlıurfa offer the most effective results for solar calciners, achieving higher CO2 reductions (up to 24%). We have proven that optimizing heliostat numbers enhances system performance and reduces CO2 emissions in cement production.