Yara ve yanık tedavisinde kullanılmak üzere gümüş sülfadiazin ve lidokain içeren nanolif ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi
Development of nanofiber drug delivery systems containing silver sulfadiazine and lidocaine for use in wound and burn treatment
  1. Tez No: 911505
  2. Yazar: SEWAR ABUASSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KAHRAMAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yara iyileşmesi, birbirini izleyen aşamalardan oluşan dinamik ve karmaşık bir süreçtir. Akut yaralarda doku iyileşme süreci genellikle düzenli ve zamanında gerçekleşir. Ancak, kronik yaralarda iyileşme süresi daha uzun olabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, elektroeğirme yöntemiyle nanolif yapısındaki yara örtülerinin üretimi önem kazanmıştır. Bu yöntem, geleneksel tekniklere kıyasla birçok avantaj sunar. Nanolifler, geniş bir yüzey alanına ve üç boyutlu mikroporöz bir yapıya sahiptir. Nanometre boyutları ve rastgele yerleşimleri sayesinde ekstraselüler matris yapısını taklit edebilirler. Nanoliflerin yüksek yüzey alanı/hacim oranı, yüksek absorpsiyon kapasitelerine yol açar. Ayrıca, yaraları bakteriyel geçiş ve dehidrasyondan etkili bir şekilde korur. Nanoliflerin esnekliği ve şekillendirilebilirliği, bölgesel uygulamalar için avantaj sağlar. Bu lifler, yara örtüsü için uygun olan dokunmamış formda üretilir ve yara koruma ile terapötik ajanların lokal uygulanmasını sağlar. Bu çalışmanın amacı, antibiyotik olan gümüş sülfadiazin (GS) ve lokal anestezik olan lidokain HCl (LD) içeren ve kontrollü salım profillerine sahip elektrospin nanolif formülasyonları geliştirmek ve bu formülasyonları topikal ilaç taşıyıcı sistemler olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada, gümüş sülfadiazin ve lidokain HCl içeren nanolifler, poli(vinil alkol) (PVA) ve poliüretan (PU) polimerleri ile elektro-eğirme yöntemiyle üretildi. Her iki maddenin in vitro salım profilleri Franz difüzyon hücresi kullanılarak test edildi. Ayrıca, nanoliflerin karakterizasyonu (Tekstüre profili, SEM ve FTIR analizleri) yapıldı. Sonuçlar, gümüş sülfadiazin ve lidokain içeren nanoliflerin mevcut dozaj formlarına kıyasla daha kontrollü ilaç salım profilleri sunduğunu göstermiştir. Bu nedenle, geliştirilen formülasyon mevcut seçeneklere kıyasla daha iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a dynamic and complex process consisting of sequential phases. In acute wounds, the tissue healing process is typically regular and timely. Conversely, chronic wounds exhibit prolonged healing times. Recent studies have emphasized the significance of using the electrospinning method to produce nanofiber-based wound dressings. This method offers several advantages over traditional techniques. Nanofibers, due to their formation, possess a large surface area and a three-dimensional microporous structure. Their nanometer size and random arrangement enable them to mimic the extracellular matrix. The high surface area-to-volume ratio of nanofibers results in superior absorption capabilities. They effectively protect wounds from bacterial infiltration and dehydration. Additionally, the flexibility and shapeability of the nanofibers provide benefits for site-specific applications. These fibers are produced in a non-woven form, suitable for wound dressings, allowing for both wound protection and localized application of therapeutic agents. The aim of this study is to develop electrospun nanofiber formulations containing silver sulfadiazine (GS), an antibiotic, and lidocaine HCl (LD), a local anesthetic, with controlled release profiles, and to evaluate these formulations as topical drug delivery systems. In this study, nanofibers incorporating silver sulfadiazine and lidocaine HCl were created using electrospinning of poly(vinyl alcohol) (PVA) and polyurethane (PU) polymer blends. The in vitro release profiles of these substances were assessed using a Franz diffusion cell apparatus. Additionally, the nanofibers were characterized through Texture, SEM and FTIR analyses. The results demonstrated that the nanofibers containing silver sulfadiazine and lidocaine offer more controlled drug release profiles compared to existing dosage forms, suggesting that the developed formulation could be a superior alternative to current options.