Ultrasond kas modeli ve kinematik parametrelerle birlikte, gastrocnemius kas momentumun tahmin edilmesi
Prediction of the gastrocnemius muscle momentum by using of ultrasound-based muscle model and kinematic parameters
- Tez No: 911506
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yürüme analizi alanında, kuvvet plakaları, bireylerin yürüme veya koşma hareketi sırasında üretilen yer tepkisi kuvvetlerini ve momentlerini ölçmeleri nedeniyle büyük öneme sahiptir. Ancak, sınırlı erişilebilirlikleri ve yüksek maliyetleri, bu cihazların yaygın kullanımını engellemiştir. Bu nedenle, çalışmamızın amacı, daha güvenilir ve ekonomik bir alternatif olan İstatistiksel Ultrason Tabanlı Kas Modelini önermektir. Tıbbi görüntüleme alanında ultrason, kısa veri toplama süreleri ve hastaların iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmaması gibi avantajlarıyla maliyet etkin bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, 20 ile 40 yaşları arasındaki altı sağlıklı yetişkinin Gastroknemius kasına ilişkin parametrelerin ölçülmesi ve analiz edilmesi yoluyla ultrason kullanılarak bir kas modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, üç boyutlu video kameralarla elde edilen kinematik parametrelerden yararlanarak Gastroknemius kasının ürettiği momenti tahmin etmeyi hedeflemekteyiz. Çalışmamız, kinematik gözlemlerden kinetik verileri yüksek doğruluk ve hassasiyetle tahmin etmeye odaklanmaktadır. Bu amaçla, Python programlama ortamında Numpy kütüphanesi kullanılarak, altı katılımcının bireysel ve ortalama Gastroknemius kas momentlerini tahmin edebilen istatistiksel bir ultrason tabanlı kas modeli oluşturulmuştur. Bu ampirik araştırma, dört ana alanda önemli avantajlar sunma potansiyeline sahiptir. Birincisi, erişilebilirlik ve ekonomik açısından, kuvvet plakalarına kıyasla daha uygun maliyetli bir alternatif sunmaktadır. İkincisi, akademik ve klinik açıdan, yürüme mekaniği alanında daha fazla bilimsel yayına ve araştırma girişimine katkı sağlayabilir. Üçüncüsü, toplumsal düzeyde, bu modelin yaygın uygulanması daha geniş bir demografik gruba fayda sağlayabilir. Son olarak, tıbbi açıdan, bu yöntem tedavi kararlarında doğruluğu ve dikkatı artırabilir, dolayısıyla birçok bireyin yararına bir teknik olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the field of gait analysis, force plates are so important because, they measure the ground reaction forces and moments generated during an individual's walking or running motion. Nevertheless, their limited accessibility and prohibitive costs have hindered widespread adoption. Consequently, our objective is to address this limitation by proposing a more economically viable and dependable alternative: the Statistical Ultrasound-based Muscle Model. Within the sphere of medical imaging, ultrasound represents a cost-efficient modality characterized by brief acquisition durations and the absence of ionizing radiation exposure to patients. This dissertation focuses on developing a muscle model utilizing ultrasound through the measurement and analysis of parameters linked to the Gastrocnemius muscle in six healthy adults between the ages of 20 and 40. Moreover, we aim to forecast the moment exerted by the Gastrocnemius muscle utilizing kinematic parameters acquired from three-dimensional video cameras. Our endeavor focuses on predicting kinetic data from kinematic observations with a high degree of precision and accuracy. To this end, we construct a statistical ultrasound-based muscle model utilizing the Numpy library within the Python programming environment to predict both individual and mean gastrocnemius muscle moments among the six subjects. As part of an empirical investigation, this research has the potential to yield advantages across four primary domains. Firstly, it presents a more economically feasible alternative to force plates from both an accessibility and economic standpoint. Secondly, from an academic and clinical perspective, it may foster an increase in scholarly publications and research endeavors. Thirdly, on a societal level, the extensive application of this model could serve to benefit a broader demographic. Finally, from a medical viewpoint, this method could facilitate enhanced accuracy and meticulousness in treatment decision-making, rendering it a technique from which numerous individuals may derive benefit.