Stroke hastalarında; SARM-1 ve GFAP düzeylerinin incelenmesi
In stroke patients; investigation of SARM-1 and GFAP levels
- Tez No: 911510
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vücudun bir kısmında veya tamamında hareket yetisinin kaybolduğu durumlar inme yani felç olarak adlandırılır.Kalp krizinde olduğu gibi inme de kan damarlarında meydana gelen bir kanama,tıkanıklık veya daralmanın sonucunda ortaya çıkan serebrovasküler bir sağlık problemidir..Beyin yeterlioksijen veya besin alamaz ve beyin hücreleri ölmeye başlar.Tıbbi bir acil durumdur.Birçok inme tedavi edilebilirken,bazıları sakatlığa veya ölüme neden olabilir.Çalışmamızda STROKE tanısında ve tedavisinde bir rolü olabileceğini düşündüğümüz SARM-1 ve GFAP düzeyleri incelendi.Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniğine başvuran 45 stroke tanılı hastada ve 40 sağlıklı kontrol grubunda kan örnekleri alındı.Alınan kan örneklerinden elde edilen serum örneklerindeki SARM-1ve GFAP seviyeleri ELİSA yöntemiyle incelendi.Dataların analizi SPSS ile yapıldı.Yapılan istatiksel analiz sonucunda stroke tanısı konulmuş hastalarda ortalama SARM-1 düzeyi ve GFAP düzeyi konrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek gözlemlenmiştir(p
Özet (Çeviri)
Astroke is a condition in which part or all of the body loses mobility. Like a heart attack, a stroke is a cerebrovascular health problem caused by bleeding, blockage or narrowing of blood vessels. The brain does not get enough oxygen or nutrients and brain cells begin to die. While many strokes can be treated, some can lead to disability or death. In our study, SARM-1 and GFAP levels, which we think may have a role in the diagnosis and treatment of stroke, were examined. Blood samples were taken from 45 patients diagnosed with stroke and 40 healthy controls who applied to Harran University Faculty of Medicine Neurology clinic. The levels of SARM-1 and GFAP in serum samples obtained from the blood samples were examined by ELISA method. The data were analyzed by SPSS.