Endoplazmik retikulum stresi üzerine ileri glikozillenme son ürünleri, NF-κb aktivasyonu, nrf-2 rs35652124, rs6721961 bölgelerinin periferik arter hastalığında incelenmesi
Investigation of advanced glycosylation end products, NF-kb activation, NRF-2 rs35652124, rs 6721961 regions on endoplasmic reticulum stress in peripheral arterial disease
  1. Tez No: 911509
  2. Yazar: HATİCE ZÜHRE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZKÖK, DOÇ. DR. FATİH YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tip 2 DM makro komplikasyonlarından olan Periferik arter hastalığı patofizyolojisinde rol alan oksidatif stres ve inflamasyon ve buna katkı sağlayan faktörler arasında bulunan ER stresi ve AGE arasındaki ilişkiyi serum PDIA4 ve RAGE seviyeleri üzerinden araştırdık. Antioksidan savunma molekülü olan Nrf-2 rs6721961 -617 G>T ve rs35652124 -653 T>C polimorfizmleri ve bu proteinler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 114 PAH hastası ve 50 sağlıklı kişi dahil edildi. PAH grubunda 23 kadın, 91 erkek hasta ve kontrol grubunda 20 kadın, 30 erkek birey bulunmaktadır. RAGE ve PDIA4 düzeyleri ELISA yöntemi ile incelenmiştir. Nrf-2 rs35652124, rs6721961 polimorfik bölgeleri, DNA örneklerinde restriksiyon endonükleaz enzimleri kullanılarak restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemiyle çalışılmıştır. Çalışmamızda serumda çalışılan PDIA4 ve RAGE protein düzeylerinin PAH grubunda, ileri derecede (p=0,000, her ikisi için) anlamlı olduğu bulundu. Nrf-2 rs6721961(-617 G/T) genotip dağılımları gruplarımız arasında anlamlı şekilde farklı bulunurken (p = 0,048), rs35652124 (- 653 T/C) bölgesi için gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. PAH grubunda Nrf- 2 rs6721961 (-617 G/T) GG genotipinde PDIA4 (p=0,002) ve RAGE (p=0,001) seviyeleri anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Lojistik regresyon modelinde yaş, cinsiyet ve rs6721961 riskli G allel etkilerinin etkisiz olduğu; PDIA4 (p=0,006) ve RAGE (p=0,016) düzeylerindeki anlamlılığın devam ettiğini gözlemledik. Her iki protein için elde edilen ROC grafiklerinde yüksek özgüllük ve duyarlılık ile ileri derecede anlamlı değerleri elde edildi (p= 0,000, her ikisi için). Tez çalışmamız PAH etiyopatogenezine Nrf-2 rs35652124, rs6721961 polimorfik bölgeleriyle ER stresi ve RAGE arasındaki ilişkinin incelenmesiyle ilgili ekleyeceği bilgiler açısından hem Türk toplumunda hem de literatür açısından ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress and inflammation play a significant role in the pathophysiology of peripheral artery disease, one of the macrovascular complications of type 2 Diabetes Mellitus. We examined the relationship between ER stress and AGE, which contribute to these processes, through serum PDIA4 and RAGE levels. We aimed to examine the relationship between Nrf-2 rs6721961 -617 G>T and rs35652124 -653 T>C polymorphisms, which are antioxidant defense molecules, and these proteins. Our study included 114 PAD patients and 50 healthy subjects. There were 23 female and 91 male patients in the PAD group and 20 female and 30 male subjects in the control group. RAGE and PDIA4 levels were analyzed by ELISA method. Nrf-2 rs35652124, rs6721961 polymorphic regions were studied by restriction fragment length polymorphism (RFLP) method using restriction endonuclease enzymes in DNA samples. In our study, PDIA4 and RAGE protein levels in serum were found to be highly significant (p=0.000 for both) in the PAD group. Nrf-2 rs6721961 (-617 G/T) genotype distributions were found to be significantly different between our groups (p=0.048), while no significant difference was found between the groups for the rs35652124 (-653 T/C) region. PDIA4 (p=0.002) and RAGE (p=0.001) levels were significantly higher in the Nrf-2 rs6721961 (-617 G/T) GG genotype in the PAD group. In the logistic regression model, we observed that the effects of age, sex and rs6721961 risk G allele were neutralised, while PDIA4 (p=0.006) and RAGE (p=0.016) levels remained significant. ROC graphs obtained for both proteins showed highly significant values with high specificity and sensitivity (p=0.000, for both). Our thesis is the first study of its kind in both Turkish society and the literature to investigate the relationship between Nrf-2 polymorphic regions rs35652124 and rs6721961, ER stress, and RAGE