Spor lisesi öğrencilerinin akademik güdülenmeleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between academic motivation and emotional intelligence levels of sports high school students
  1. Tez No: 911520
  2. Yazar: FERHAT KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akademik güdülenme, öğrencilerin öğrenme süreçlerine yönelik ilgilerini ve çabalarını belirleyen önemli bir faktör olarak görülmektedir. Bu süreçte, duygusal zeka bireylerin kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlama, yönetme ve yönlendirme becerileriyle güçlü bir bağlantı taşır. Duygusal zekanın bireylerin akademik başarısını artırıcı bir unsur olabileceği düşünülmektedir. Spor lisesi öğrencilerinde ise bu kavramlar, hem akademik performansı hem de sportif başarıyı etkileyen önemli bir rol oynayabilir. Araştırmada spor lisesi öğrencilerin akademik güdülenmeleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin var olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin tercih edildiği araştırmanın evrenini Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Sakarya ilindeki spor lisesi öğrencileri, örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yoluyla seçilen 184 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin akademik güdülenme düzeylerini belirlemek üzere“Akademik Güdülenme Ölçeği”''Duygusal Zekâ Ölçeği'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Uygulanacak analizlere karar vermek adına normallik testi yapılmş ve ortaya çıkan değerlerin normal dağılıma uygun olduğu bulunmuştur. İstatistiksel analizlerde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada analizler için elde edilen anlamlılık düzeyi p.05). Duygusal zeka açısından sonuçlara bakıldığında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olduğu (p.05).
Özet (Çeviri)
Academic motivation is seen as an important factor that determines students' interest and effort towards learning processes. In this process, emotional intelligence has a strong connection with individuals' ability to understand, manage and direct their own emotions and the emotions of others. Emotional intelligence is thought to be a factor that increases the academic success of individuals. In sports high school students, these concepts can play an important role affecting both academic performance and sportive success. In the study, it was aimed to reveal whether there is a relationship between academic motivation and emotional intelligence levels of sports high school students. The population of the study, in which the relational survey model was preferred, consisted of sports high school students in Sakarya province affiliated to the Ministry of National Education, and the sample consisted of 184 high school students selected from this universe through convenience sampling.“Academic Motivation Scale”,“Emotional Intelligence Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools to determine the academic motivation levels of the students. Independent groups t-test, one-way MANOVA, Pearson correlation and Regression analyses were used in statistical analyses. The significance level obtained for the analyzes in the study was accepted as p.05). In terms of emotional intelligence, it was found that there were statistically significant differences according to gender (p.05).