Anestezik etkili bazı ilaçların insan hücrelerindeki genotoksik aktivitesinin in vitro sitogenetik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the genotoxic activity of some anesthetic drugs in human cells using in vitro cytogenetic methods
  1. Tez No: 911539
  2. Yazar: BAHAR KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TÜYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genotoksisite, genlerin toksik ajanlar ile etkileşmesi sonucu hücrelerin genetik materyalinde hasar meydana gelmesidir. Bu hasar, DNA zincirinde kırılmalara, mutasyonlara ve kromozomal anormalliklere yol açabilir, bu da hücresel işlevlerin bozulmasına ve hastalık riskinin artmasına neden olabilir. Bu tez çalışmasında klinikte yaygın olarak kullanılan ve benzodiazepin sınıfına ait Midazolam (100, 200, 300, 400 μg/mL) ile bir opioid olan Meperidin Hidroklorür'ün (250, 500, 750, 1000 μg/mL) çeşitli dozlarda insan lenfosit hücrelerinde oluşturduğu DNA hasarı değerlendirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak klastojenik etkilerinin belirlenmesi için Sitokinez Bloklanmış Mikronükleus testi (CBMN), genetik kodun bulunduğu DNA'da oluşturduğu hasarın ve iplik kırılmalarının belirlenmesi için ise Comet testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular kapsamında her iki etken madde için doz bağımlı olarak mikronükleus oluşumunun ve DNA hasarının arttığı gözlenmiş ve yüksek dozlarda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Midazolam'ın Meperidin HCl'den daha belirgin DNA hasarına yol açtığı ve genotoksik etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Özetle, bu araştırma, Midazolam ve Meperidin HCl'in sağlıklı insan lenfositleri üzerinde sitotoksik, sitostatik ve genotoksik etkiler gösterebileceğini, bu etkilerin şiddetinin maruz kalınan konsantrasyona bağlı olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçların sonraki çalışmalar ile desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Genotoxicity is the damage to the genetic material of cells due to interactions with toxic agents. This damage can lead to DNA strand breaks, mutations, and chromosomal abnormalities, which may result in impaired cellular functions and an increased risk of disease. This thesis evaluates the DNA damage induced by various doses of the benzodiazepine Midazolam (100, 200, 300, 400 μg/mL) and the opioid Meperidin Hydrochloride (250, 500, 750, 1000 μg/mL) in human lymphocyte cells. The study utilized the Cytokinesis-Blocked Micronucleus (CBMN) test to determine clastogenic effects and the Comet assay to assess the damage and strand breaks in the genetic code-bearing DNA. The findings indicated that both substances caused dose-dependent increases in micronucleus formation and DNA damage, with significant results observed at higher doses. Midazolam was found to cause more pronounced DNA damage and exhibited stronger genotoxic effects compared to Meperidin HCl. In summary, this research suggests that both Midazolam and Meperidin HCl can exhibit cytotoxic, cytostatic, and genotoxic effects on healthy human lymphocytes, with the severity of these effects being dependent on the concentration of exposure. These results should be supported by further research.