İnsan karbonik anhidraz 1 ve 2 izoenzimleri üzerine bazı ilaçların in vitro ve tavşanlar üzerinde in vivo etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of some antineplastic,analgesic and anesthetic drugs on erytrocyte carbonic anhydrase activity invitro and invivo
- Tez No: 156887
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada bazı antineoplastik, analjezik, anestezik ilaçların eritrosit karbonik anhidraz enzimi üzerine invitro ve invivo etkisi araştırıldı. Enzim üzerine invitro etki gösterdiği belirlenen 5-Florourasil, Metotreksat ve Tiopental sodyum' un Yeni Zelanda Albino türü tavşanlar üzerinde invivo benzer yada farklı etkisi olup olmadığı incelendi. Bu çalışma kapsamında toplam 16 ilaç kullanıldı. Çalışmada sağlıklı insan kanından hemolizat hazırlandı, IICA-1 ve HCA-II izoenzimleri affinite kromatogıalisi ile saflaştırıldı ve saflık derecesi SDS-PAGE) elektroforez yöntemiyle belirlendi. Saflaştırma katsayısı HCA I ve II için sırasıyla 1 10 ve 1 106 kat; spesifik aktiviteleri ise 730 ve 73333 u/mg olarak tesbit edildi. Rickli ve arkadaşları tarafından modifiye edilen Wilbur-Anderson yöntemiyle enzim üzerine invitro inhibisyon ya da aktivasyon yapan ilaçlar belirlendi. Sonuçta 5-Florourasil'in HCA I ve HCA II yi hem invitro hem de invivo inhibe ettiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, the effects of some antineoplastic, analgesic and anesthetic drugs on erythrocyte carbonic anhydrase activity invitro and invivo were investigated. 5- Fluorouracil, Metotraxate and Thiopenthal sodium were administered to New Zelland Albino rabbits for the determination the invivo effects on Human carbonic anhydrase (HCA) I and II activities. A total of 16 drugs were used in this study. 1 he hemolyzale was prepared from healthy human blood. HCA I and II were purified by affinity column chromatography, and enzyme the purity was controlled by SDS-PAGE electrophoresis. HCA I and HCA II isoenzymes were purified 1 10 and 1 106 fold, respectively. The enzyme activity was determined with Wilbur-Anderson method as modified by Rickli and colleagues and the inhibitory or activatory effects were determined.