Kesirli Navier-Stokes denkleminin sayısal çözümleri
Numerical solution of fractional Navier-Stokes equations
- Tez No: 911549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AYLİN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin amacı, uzay kesirli Navier-Stokes denklemlerine Homotopi Analiz (HAM) ve Residual kuvvet serisi yöntemini (RPSM) uygulamaktır. İlk olarak kesirli mertebeden türev tanımları ifade edilmiş ve bu türevlerin önemli özellikleri verilmiştir. Daha sonra, Caputo türevi kullanılarak , uzay kesirli Navier-Stokes denklemi incelenmiş ve sayısal çözümleri tablo ve grafikler ile gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kesirli diferansiyel denklemleri çözmek için önerilen metodun etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to apply Homotopy Analysis (HAM) and the Residual power series method (RPSM) to space fractional Navier-Stokes equations. First, the definitions of derivatives of fractional order are expressed and the important properties of these derivatives are given. Then, using the Caputo derivative, the space fractional Navier-Stokes equation was examined and its numerical solutions were shown with tables and graphs. The results obtained reveal that the proposed method for solving fractional differential equations is an effective one.