Spor bilimleri fakültesindeki öğrencilerin spor tükenmişliği ve sürekli kaygı durumlarının incelenmesi
Investigation of sports exhaustion and persistent anxiety levels among students in the faculty of sports sciences.
  1. Tez No: 911557
  2. Yazar: SELAMİ ACİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Spor Bilimleri Fakültesinde Öğrenim gören öğrencilerin spor tükenmişliği ve sürekli kaygı durumlarını farklı değişkenler açısından incelemesini amaçlanmıştır. Bu çalışma da“İlişkisel Tarama Modeli”olarak uygulanmıştır. Evrenimiz, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde farklı bölümlerde öğrenim gören öğrencilerdir. Örneklem grubu araştırmaya gönüllü katılan 188 erkek ve 88 kadın olmak üzere toplam 276 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma da“Sürekli Kaygı Ölçeği”ile birlikte“Spor Tükenmişliği Envanteri”kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS 25,0 istatistik programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sports burnout and trait anxiety levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences in terms of different variables. The“Relational Screening Model”was applied in this study. The population consists of students studying in different departments at Atatürk University Faculty of Sports Sciences, and the sample group includes a total of 276 students who voluntarily participated in the research, comprising 188 males and 88 females. The“Trait Anxiety Inventory”and the“Sports Burnout Inventory”were used in the study, and all analyses were conducted using the SPSS 25.0 statistical software. The test results revealed significant differences in the sub-dimensions of the sports burnout scale according to the department in which participants were enrolled.