Türkiye'de fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili yayımlanan çalışmaların incelenmesi
Examination of published studies on out-of-school learning environments in science education in Turkey
  1. Tez No: 911556
  2. Yazar: MUSTAFA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de fen eğitimi alanında Okul Dışı Öğrenme Ortamları (ODÖO) ile ilgili yayımlanan çalışmaların: yılı, türü, çalışma alanı, konu alanı, yöntemleri, veri toplama araçları, örneklemi, örneklem büyüklüğü ve veri analiz yöntemi bağlamında eğilimlerinin incelenmesidir. Çalışmada betimsel içerik analizi yaklaşımı temel alınmıştır. Çalışmanın örneklemi Türkiye'de 2010-2022 yılları arasında YÖKtez merkezinde yayımlanan 24 tezden ve DergiPark'ta yayımlanan 76 makaleden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çalışma Sınıflandırma Formu (ÇSF) kullanılmıştır. Bu doğrultuda veriler öncelikle Çalışma Sınıflandırma Formuna daha sonra Microsoft Excel programına işlenerek frekans ve yüzde tabloları elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre araştırmanın örneklemine dahil edilen yıllar arasında ODÖO ilgili fen eğitiminde yapılan makale çalışmalarının sayısının tez çalışmalarından fazla olduğu, her iki çalışma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinin daha çok tercih edildiği belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçların, araştırmacıların Türkiye'de fen eğitiminde ODÖO ilgili yapılan çalışmalardaki yönelimleri ve buna bağlı olarak ilgili alan yazındaki boşluğu görmelerini sağlaması bakımından, yeni çalışmalar için araştırmacılara fikir sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the trends of the studies published in the field of science education in Turkey on Out-of-School Learning Environments (OSLE) in terms of year, type, field of study, subject area, methods, data collection tools, sample, sample size and data analysis method. The descriptive content analysis approach was taken as the basis in the study. The sample of the study consists of 24 theses published in the YÖKtez center and 76 articles published in DergiPark between the years 2010-2022 in Turkey. The Study Classification Form (SCF) was used as a data collection tool in the study. In this direction, the data were first processed into the SCF and then into the Microsoft Excel program to obtain frequency and percentage tables. According to the findings obtained from the research, it has been observed that the studies on OSLE in science education have increased in Turkey in recent years and that it has contributed to the science course. It is thought that this research will provide different ideas to researchers for the studies to be conducted on OSLE in science education.