Kamu politikası değişim süreci kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nin Yunanistan politikası (1947-2022)
The United States of America's Greece policy as part of the public policy change process (1947-2022)
  1. Tez No: 911558
  2. Yazar: NURETTİN ÇİÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DERYA TAĞMAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesi ve Soğuk Savaş döneminin başlamasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin Yunanistan politikasında sistematik bir dönüşüm gerçekleşmiştir. Sistematik dönüşümün gerçekleşmesinde başlıca etken ise Yunanistan'ın Sovyet etkisine terk edilmek istenmemesi olmuştur. Soğuk Savaş döneminin başlaması ve Yunanistan'daki Sovyet etkisinin de kırılmak istenmesiyle ABD, Yunanistan'a yönelik birçok kamu politikasını hayata geçirmiştir. Bu kamu politikaları başta savunma olmak üzere ekonomi, eğitim ve altyapı gibi birçok alanı kapsamıştır. ABD böylelikle dış yardım kapsamında Yunanistan'a ekonomik yardımlar yapmaya başlamıştır. Soğuk Savaş döneminin başlangıcıyla radikal bir değişime uğrayan ABD'nin Yunanistan politikası, Soğuk Savaş dönemi süresince artırımlı adımlarla devam ettirilmiştir. Savunmadan ekonomiye kadar hayata geçirilen birçok kamu politikası hem Amerikan halkını hem de Yunan halkını etkilemiştir. Soğuk Savaş döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerde dönemsel krizler de ortaya çıkmış, fakat bu krizler yeni bir sistematik dönüşüme neden olmamıştır. 1991 yılına gelindiğinde ise Soğuk Savaş dönemi resmen sona ermiş ve ABD açısından Sovyet tehdidi ortadan kalkmıştır. Ancak Soğuk Savaş döneminin sona ermesi ABD'nin Yunanistan politikasında yeni bir sistematik dönüşüme neden olmamış ve beraberinde radikal bir değişimi getirmemiştir. ABD'nin Yunanistan'a yapmış olduğu dış yardımlar farklı oranlarda, aynı ve farklı alanlarda sınırlı değişimlerle sürdürülmüştür. Savunmadan ekonomiye, eğitimden kültüre kadar birçok alandaki Amerikan hegemonyası Yunan siyasetindeki etkisini artışlarla sürdürmüştür. Soğuk Savaş döneminin sona erişinden 2022 yılına kadar gelinen süreçte hem Amerikan Başkanları hem de Amerikan kurumları, 1947 yılı itibariyle ABD'nin Yunanistan politikasında oluşturulmuş olan statükoya bağlı kalmışlardır. 1947 yılından itibaren iki ülke arasında süregelen savunma, ekonomi ve karşılıklı iş birliği gibi birçok alandaki anlaşmalar, sınırlı değişimlerle yahut muadili sayılabilecek olan yeni anlaşmaların yapılmasıyla 2022 yılında kadar uzanmıştır. Amerikan-Yunan ilişkileri uzun yıllardır süregelen artırımlı adımların sonucunda 2022 yılında en üst seviyeye ulaşmıştır. Bu çalışmada, ABD'nin 1947-2022 yılları arasındaki Yunanistan politikası 'kamu politikası analizi değişim süreci' kapsamında açıklanmaya ve sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Second World War and the beginning of the Cold War period, the United States' policy toward Greece underwent a systematic transformation. The main factor in this systematic transformation was the unwillingness to abandon Greece to Soviet influence. With the beginning of the Cold War and the desire to break the Soviet influence in Greece, the United States implemented many public policies toward Greece. These public policies covered many areas such as defense, economy, education, and infrastructure. Thus, the US started to provide economic aid to Greece within the scope of foreign assistance. The US policy towards Greece, which underwent a radical change at the beginning of the Cold War, was continued with incremental steps throughout the Cold War period. Many public policies, from defense to the economy, affected the American and the Greek people. There were periodic crises in the relations between the two countries during the Cold War, but these crises did not lead to a new systematic transformation. By 1991, the Cold War era had officially ended and the Soviet threat to the United States had disappeared. However, the end of the Cold War period did not lead to a new systematic transformation in the US policy towards Greece and did not bring about a radical change. US foreign aid to Greece has continued at different rates, with limited changes in the same and different areas. From defense to economy, from education to culture, American hegemony in many fields has continued its influence on Greek politics with incremental increases. From the end of the Cold War until 2022, both American Presidents and American institutions adhered to the status quo established in 1947 in the US policy towards Greece. Since 1947, the agreements between the two countries in many areas such as defense, economy, and cooperation have extended to 2022 with limited changes or new agreements that can be considered equivalent. As a result of the incremental steps taken over many years, US-Greek relations reached their highest level in 2022. In this study, the US policy towards Greece between 1947 and 2022 has been tried to be explained and questioned within the scope of the 'public policy analysis change process'.