Word embeddings for cyberbullying detection
Zorbalık tespiti için kelime gömmeleri
  1. Tez No: 911586
  2. Yazar: AZHI ABDALMOHAMMED FARAJ FARAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sosyal medyada yaygın bir sorun olan siber zorbalık, bireyleri zorbalık etmek veya küçümsemek için çevrimiçi platformların kullanılmasını içerir ve özellikle gençler arasında ciddi psikolojik ve duygusal zararlara neden olur. Daha güvenli çevrimiçi alanlar yaratmak için bu sorunu ele almak önemlidir. Bu tez, gelişmiş kelime yerleştirme tekniklerinin ve sinir ağı modellerinin sosyal medya platformlarında birden fazla dilde siber zorbalığı tespit etmek için nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Çalışma, güçlü modeller eğitmek için yedi dilden gelen verileri birleştirerek farklı dillerde siber zorbalığı tespit etme zorluğunu ele almaktadır. SONAR + DNN, MUSE + CNN BiLSTM ve XLM RoBERTa gibi modeller kullanılarak, çalışma, karmaşık kelime yerleştirmelerine sahip çok dilli modellerin özellikle Arapça ve İngilizce gibi dillerde daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Bu araştırmanın hayati bir yönü, siber zorbalığın çeşitli doğasını yakalamak için geleneksel ikili sınıflandırma yöntemlerinin ötesine geçen çok sınıflı siber zorbalık tespit modelleri geliştirmek ve incelemektir. Bu modeller, çeşitli siber zorbalık türlerindeki bağlamsal ve anlamsal nüansları anlamak için kelime yerleştirmelerini kullanarak etnik köken, din, cinsiyet vb. temelinde hakaretler gibi zararlı içerikleri sınıflandırır. Çalışma, daha etkili müdahale stratejileri oluşturmak için içgörüler sunarken tespit doğruluğunda önemli iyileştirmeler gösteren ayrıntılı analizler ve sonuçlar sağlar. Bu tez, siber zorbalığı birden fazla dilde ve çeşitli sınıflarda tespit ederek çevrimiçi güvenliği artırır. Otomatik siber zorbalık tespiti için değerli çözümler sunar ve kelime yerleştirmelerini yaratıcı bir şekilde kullanarak alanı ileriye taşır.
Özet (Çeviri)
Social media is a medium through which massive cyberbullying incidents occur. Cyberbullying involves the use of online platforms to bully, harass or ridicule others resulting in severe psychological and emotional damage particularly among the young people. The creation of safe online spaces requires that this problem be addressed. This thesis examines the use of advanced word embedding techniques and neural network models for detecting cyberbullying in multiple languages across social media platforms. By acquiring data from seven different languages, the research addresses the challenge of detecting cyberbullying using three distinct architectures. In the findings, it was shown that such multi-lingual models with advanced word embeddings are more effective than those based on traditional algorithms especially in Arabic and English languages by employing models such as SONAR+DNN, MUSE+CNN BiLSTM and XLM RoBERTa. Another major contribution made by this study is constructing and analyzing multi-class cyberbullying detection models which go beyond traditional binary classification approaches to capture the diverse behaviors under such an umbrella term for bullying. These models classify harmful contents effectively including insults based on ethnicity, religion or gender by employing word embeddings to navigate contextual as well as semantic subtlety between various types of cyberbullying. This research improves online safety by addressing multilingual detection of cyberbullying across varied classes. It offers valuable solutions towards automatic cyber bullying detection while advancing technology through innovative uses of word embeddings.