Sıçanlarda valproik asitin akciğer dokusunda oluşturudğu oksidatif hasara karşı alfa lipoik asitin koruyucu etkisi
Protective effect of alpha lipoic acid against oxidative damage caused by valproic acid on lung tissue in rats
  1. Tez No: 911585
  2. Yazar: ROYAL SHIRINOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Valproik asit (VPA) bir yağ asidi olup beyin ile ilgili rahatsızlıklarda kullanılan bir ilaçtır. VPA uzun süre kullanıldığı zaman vücudumuzda birtakım hasarlara özellikle de serbest radikallerin oluşumuna yol açar. VPA tedavisi ile organizmada birçok doku hasara uğramaktadır. Akciğerde uzun süreli VPA tedavisi sürecinde etkilenen organlardan biridir. Serbest radikallerin oluşturduğu hasarı önlemek için bazı antioksidan maddeler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de doğal olarak bulunun alfa-lipoik asittir (ALA). Çalışmamızda VPA ile oluşturduğumuz akciğer hasarına karşı ALA'nın koruyucu etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda, Sprague Dawley dişi sıçanlar I. Grup kontrol grubu; II. Grup 15 gün boyunca ALA (50 mg/kg/gün) verilen grup; III. Grup 15 gün sadece valproik asit (0.5 g/kg/gün) verilen grup; IV. Grup ise aynı doz ve aynı sürede valproik asit ve alfa lipoik asid verilen grup olarak çeşitli gruplara ayrılmıştır. 16. Günde tüm gruplar anestezi altında sakrifiye edildi. Akciğer dokuları alınarak homojenize edildi. Hazırlanan süpernatantlarda, VPA grubunda indirgenmiş glutatyon ve total antioksidan düzeylerinde ve glutatyon redüktaz, glutatyon-S-transferaz, glutatyon peroksidaz, katalaz, paraoksonaz, karbonik anhidraz, aril esteraz ve süperoksit dismutaz aktivitelerinde azalma, siyalik asit, lipid peroksidasyon, reaktif oksijen türleri, total oksidan, oksidatif stres indeksi, hidroksiprolin, ileri düzey okside protein ürünleri, glikoprotein miktarlarında ve ksantin oksidaz aktivitelerinde ise artış olduğu saptandı. ALA verilen VPA grubunda tüm değerler tersine çevrildi. Sonuç olarak, ALA'in VPA ile oluşan akciğer hasarına karşı koruyucu etki gösterdiği sonucuna varılabilir
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA) is a short chained fatty acid which is used for diseases related to brain. When VPA is used for a long time, it causes some kind of damages particularly the formation of free radicals. Lung is one of the most affected organs in long-term VPA treatment. Some antioxidant substances are used for prevention of damages caused by free radicals. One of these substances is alpha lipoic acid (ALA) which exists naturally. In our study, the protective effect of ALA against VPA induced lung injury was investigated. In this study, female Sprague-Dawley rats were divided into four groups. 1st group is the control group, 2nd group is the ALA given group for 15 days (50 mg/kg/day), 3rd group is the VPA given group for 15 days (0.5 g/kg/day), 4th group is VPA and ALA given group at the same dose and time. At 16th day, all groups were sacrificed under anesthesia. The lungs were taken and then homogenized. In the prepared supernatants, reduced glutathione and total antioxidant status levels and glutathione reductase, glutathione peroxidase, catalase, paraoxonase, carbonic anhydrase, aryl esterase and superoxide dismutase activities were decreased in VPA group, while sialic acid, lipid peroxidation, reactive oxygen species, total oxidant, oxidative stress index, hydroxyproline, glycoprotein levels and xanthine oxidase activities were increased in this group. These values were reversed in ALA given VPA. As a result, it may be said that ALA shows protective effects against VPA induced lung damage.