Farklı güncel kalsiyum silikat esaslı simanların kısa ve uzun dönemdeki dentine bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the short- and long-term bond strengths of different contemporary calcium silicate-based cements to dentin
- Tez No: 911589
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ERSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Biodentine (Septodont, Saint-Maur-de-Fosses Cedex, Fransa), Totalfill BC RRM Fast Set Putty (FKG, La Chaux-de-Fonds, İsviçre) ve MTA Repair HP (Angelus, Londrina, PR, Brezilya) simanlarının son yıkama solüsyonu olarak NaOCl/EDTA/NaOCl veya Dual Rinse (Medcem Weinfelden, İsviçre) kullanılmasının ardından kısa ve uzun dönemde dentine bağlanma dayanımı değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya dahil edilen 40 adet üst kanin dişinin her birinden 1±0,1 mm kalınlığında üç adet yatay dentin kesiti elde edilmiştir. Her bir dentin kesitine 0,8 mm çapında üç adet kavite hazırlanmıştır. Daha sonra dentin kesitleri bir grupta NaOCl/EDTA/NaOCl, diğer grupta Dual Rinse son yıkama solüsyonları uygulanmak üzere rastlantısal şekilde iki gruba ayrılmıştır. Her bir dentin kesitindeki kavitelere üç farklı siman yerleştirildikten sonra örnekler 7 gün veya 90 gün süre ile PBS içerisinde bekletilmek üzere 2 alt gruba ayrılmıştır (n=30). Push-out testinde materyal dentinden ayrılana dek materyalin yüzeyine 1mm/dk hızında kuronal-apikal yönde kuvvet uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim was to compare the dentine bond strength values of Biodentine (Septodont, Saint-Maur-de-Fosses Cedex, France), Totalfill BC RRM Fast Set Putty (FKG, La Chaux-de-Fonds, Switzerland) and MTA Repair HP (Angelus, Londrina, PR, Brazil) following final irrigation with NaOCl/EDTA/NaOCl or Dual Rinse (Medcem Weinfelden, Switzerland) solutions in the short and long term. Three horizontal dentin sections with a thickness of 1±0.1 mm were obtained from 40 maxillary canine teeth. Three cavities, each 0.8 mm in diameter, were prepared in each dentin section. The dentin sections were then randomly divided into two final irrigation groups. Three different cements were placed into the cavities of each dentin section and the samples were divided into two subgroups to be stored in PBS for 7 days or 90 days (n=30). Push-out test was realized by applying a coronal-apical direction load at a speed of 1 mm/min.