Çanakkale ilinde arı yetiştiriciliğinde temel petek kullanan ve kullanmayan işletmeler arasındaki teknik ve ekonomik farklılıkların belirlenmesi
Determination of technical and economic differences between businesses that use and do not use basic combi in beekeping in Çanakkale province
- Tez No: 911590
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Arıcılık, insanlık tarihinin en eski hayvancılık faaliyetlerinden biri olup, hem ekonomik hem de çevresel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Bu sektör, dünya çapında yaygın olarak yapılmakta ve son yıllarda ilgisi artarak hızla gelişmektedir. Arıcılık, toprağa bağlı olmadan ve çeşitli tarım faaliyetleriyle uyumlu bir şekilde gerçekleştirilebilen bir sektördür. Diğer hayvansal üretimlere kıyasla daha az sermaye ve iş gücü gerektirir, yatırımın geri dönüş süresi kısa ve getirisi yüksektir. Arıcılık, bal üretiminin yanı sıra bitkilerin tozlaşmasında da önemli bir rol oynar, bu da bitkisel üretimi artırır ve kırsal kalkınmayı destekler. Ayrıca, arıcılık sektörü iklim koşullarına uygun her bölgede yapılabilir ve birçok ülkede önemli bir istihdam kaynağıdır. Tarımla uğraşan aileler için, hem ana gelir kaynağı hem de ek gelir sağlama imkanı sunar. Arıcılık, biyoçeşitliliğin korunmasına, gıda çeşitliliğinin artırılmasına ve ülke ekonomisine katkıda bulunarak ihracat gelirlerini artırmaya yardımcı olur. Gezginci arıcılık yöntemiyle, kovanlar daha fazla nektar kaynağına taşınarak verimlilik artırılabilir ve farklı bitkilerden yararlanarak üretim artırılabilir. Bu sektör, hem çevresel hem de ekonomik faydalar sağlayan sürdürülebilir bir faaliyet olarak ön plana çıkar. Araştırma kapsamında toplam 95 üretici ile yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. İncelenen işletmeler temel petek kullanan ve temel petek kullanamayan işletmeler olmak üzere iki grup altında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, temel petek kullanmayan işletmelerin üretim masrafları kovan başına 2507,66 TL bulunurken, temel petek kullanan işletmelerin üretim masrafları kovan başına 2078,86 TL bulunmuştur. Temel petek kullanan işletmelerin kovan başına bal verimi 13,75 kg bulunurken temel petek kullanmayan işletmelerde bal verimi 4,12 kg bulunmuştur. Temel petek kullanmayan işletmelerin yılda yapmış oldukları tek hasattan dolayı ve petek kullanmayarak kendi balmumunu arıya ördürmelerinden dolayı net karları temel petek kullanan işletmelere göre oldukça düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Beekeeping is one of the oldest animal husbandry activities in human history and has great economic and environmental importance. This sector is widely practiced worldwide and has been rapidly developing with increasing interest in recent years. Beekeeping is a sector that can be carried out without being tied to the soil and in harmony with various agricultural activities. It requires less capital and labor compared to other animal production, the return on investment is short and the return is high. Beekeeping plays an important role in pollination of plants as well as honey production, which increases plant production and supports rural development. In addition, the beekeeping sector can be done in every region suitable for climatic conditions and is an important source of employment in many countries. For families engaged in agriculture, it provides both the main source of income and the opportunity to provide additional income. Beekeeping helps to protect biodiversity, increase food diversity and contribute to the country's economy by increasing export revenues. With the migratory beekeeping method, hives can be moved to more nectar sources, increasing productivity and increasing production by utilizing different plants. This sector stands out as a sustainable activity that provides both environmental and economic benefits. A total of 95 producers were surveyed face-to-face within the scope of the research. The enterprises examined were analyzed under two groups: those using basic comb and those not using basic comb. According to the research results, the production costs of the enterprises that do not use basic combs are found to be 2507.66 TL per hive, while the production costs of the enterprises that use basic combs are found to be 2078.86 TL per hive. The honey yield per hive of the enterprises that use basic combs is found to be 13.75 kg, while the honey yield of the enterprises that do not use basic combs is found to be 4.12 kg. The net profits of the enterprises that do not use basic combs are found to be quite low compared to the enterprises that use basic combs due to the single harvest they make in a year and the fact that they do not use combs and have the bees knit their own beeswax.