Strip perforasyon tamirinde farklı tekniklerle uygulanan kalsiyum silikat esaslı biyoaktif materyallerin dentinal adaptasyonunun mikro-BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of dentinal adaptation of calcium silicate-based biocompatible materials applied with different techniques in strip perforation repair using micro-CT
  1. Tez No: 830109
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR DELİBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Strip perforasyon, sıklıkla maksillar ve mandibular dişlerin mesial köklerinin furkasyona bakan yüzeyinde tehlikeli bölgede aşırı preparasyon sonucu sıyırma şeklinde meydana gelen lateral kök perforasyonlarıdır. Strip perforasyonun konumu ve klinik girişimlerde ulaşım güçlükleri etkili bir tıkamayı güçleştirebildiğinden manipülasyonu güç olan güncel perforasyon tamir materyallerinin daha basit ve başarılı uygulamaları için yeni yaklaşımlar araştırılmaktadır. Bu amaçla tamir materyali olarak olumlu özelliklere sahip bazı kalsiyum silikat esaslı simanların manuel kondansasyon ve indirekt ultrasonik aktivasyon ile yerleştirilmelerini takiben iç ve dış boşluk miktarı değerlendirildi. Çalışmamızda çekilmiş mandibular birinci molar dişlerin mesial köklerinde strip perforasyon oluşturuldu. ProRoot MTA, MTA White Flow ve Biodentine gibi kalsiyum silikat esaslı materyaller perforasyon bölgesine manuel kondansasyon ve indirekt ultrasonik aktivasyon teknikleriyle yerleştirilerek yapılarındaki porözite miktarı ve dentinle arasında oluşan dış boşluk miktarı mikro-BT kullanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda ProRoot MTA en fazla iç ve dış boşluk gözlenen materyal oldu. MTA Flow White ve Biodentine arasında iç porözite açısından istatistiksel bir fark bulunamazken MTA Flow White materyalinde dış boşluk miktarının daha az olduğu gözlendi. İndirekt ultrasonik aktivasyon ProRoot MTA'nın iç ve dış boşluk miktarını azalttırken, MTA Flow White grubunda iç porözitede istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmadığı dış boşluk miktarını ise azalttığı belirlendi. Biodentine gruplarında iç ve dış porözitede indirekt ultrasonik aktivasyon istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadı. Çalışmamızın sınırları dahilinde indirekt ultrasonik aktivasyon yöntemi tüm materyallerde iç ve dış porözite miktarlarında azalma sağladığından strip perforasyon tamirinde uygun bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Kıvam ve uygulama formu yönünden diğerlerinden farklı, daha güncel bir materyal olan MTA Flow White çalışmamızda dentinal adaptasyon açısından diğer materyallere göre daha iyi bulunsa da literatürde az sayıda çalışmaya ulaşılabildiğinden hakkında daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Strip perforation refers to lateral root perforations that occur as a result of excessive preparation in the dangerous zone on the furcation-facing surface of the mesial roots of maxillary and mandibular teeth. The location of strip perforation and the difficulties in accessing it during clinical procedures can make achieving effective sealing challenging. Therefore, new approaches are being investigated for simpler and more successful application of current perforation repair materials that are difficult to manipulate. In this regard, the amounts of internal and external voids were evaluated after the placement of certain calcium silicate-based cements with favorable properties as repair materials using manual condensation and indirect ultrasonic activation. In our study, strip perforation was created in the mesial roots of extracted mandibular first molar teeth. Calcium silicate-based materials such as ProRoot MTA, MTA White Flow, and Biodentine were placed in the perforation area using manual condensation and indirect ultrasonic activation techniques, and the amount of porosity in their structures and the external voids formed between them and dentin were comparatively evaluated using micro-CT. As a result of the study, ProRoot MTA showed the highest amount of internal and external voids. While no statistically significant difference was found in terms of internal porosity between MTA Flow White and Biodentine, MTA Flow White material exhibited a lower amount of external voids. Indirect ultrasonic activation reduced the internal and external voids of ProRoot MTA, while it reduced the amount of external voids in the MTA Flow White group, although it did not create a statistically significant difference in internal porosity. Indirect ultrasonic activation did not result in a statistically significant difference in internal and external porosity in the Biodentine groups. Within the limitations of our study, it was concluded that indirect ultrasonic activation is an appropriate method for reducing the amounts of internal and external porosity in strip perforation repair for all materials. MTA Flow White, which is a more recent material with different consistency and application form, was found to have better dentinal adaptation compared to other materials in our study. However, due to the limited number of studies available in the literature, further research is needed on MTA Flow White.