Öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algılarının, empatik eğilim ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' gender perceptions, empathic tendency and cognitive flexibility levels
  1. Tez No: 911654
  2. Yazar: SEÇİL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algılarının, empatik eğilimleri ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki İlişkiyi belirlemektir. Araştırmada veriler MEB'de çalışan 300 öğretmen aracılığıyla toplanmıştır. Öğretmenlerin toplumsal cinsiyet algılarını Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilmiş“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”, empatik eğilim düzeylerini Dökmen (1983) tarafından geliştirilmiş“Empatik Eğilim Ölçeği”, bilişsel esneklik düzeylerini uyarlaması Altunkol (2011) tarafından yapılmış“Bilişsel Esneklik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin empatik eğilim ve bilişsel esneklik düzeyleri ile toplumsal cinsiyet algıları arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Kadınların toplumsal cinsiyet algısı ve empatik eğilim düzeyleri, erkeklerden anlamlı olarak daha yüksektir. 20-29 yaş aralığında olanların toplumsal cinsiyet algısı düzeylerinin diğer yaş gruplarından; 30-39 yaş grubunda olanların empatik eğilim ve bilişsel esneklik düzeylerinin diğer yaş gruplarından daha yüksek çıkmıştır. 0-5 kıdem yılında olanların toplumsal cinsiyet algısı düzeylerinin diğer kıdem yılı grubunda olanlardan; 11-15 kıdem yılında yer alan bireylerin empatik eğilim ve bilişsel esneklik düzeylerinin diğer kıdem yılında yer alan bireylerden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' gender perceptions, empathic tendencies and cognitive flexibility levels.“Gender Perception Scale”developed by Altınova and Duyan (2013) was used to assess teachers' gender perceptions,“Empathic Tendency Scale”developed by Dökmen (1983) was used to assess empathic tendency levels,“Cognitive Flexibility Scale”adapted by Altunkol (2011) was used to assess cognitive flexibility levels, and“Personal Information Form”was applied. The data were analyzed using SPSS 26.0 package program. As a result of the research, it was found that there was a significant relationship between teachers' empathic tendency and cognitive flexibility levels and their gender perceptions. Women's gender perception and empathic tendency levels are significantly higher than men. Those in the 20-29 age group had higher levels of gender perception than other age groups, while those in the 30-39 age group had higher levels of empathic tendency and cognitive flexibility than other age groups. It was observed that the gender perception levels of individuals with 0-5 years of seniority were higher than those with other years of seniority, and the empathic tendency and cognitive flexibility levels of individuals with 11-15 years of seniority were higher than those with other years of seniority.