Yerel kadın bakış açısından kadın dostu kent: Samsun örneği
Women friendly city from local women's point of view: Samsun sample
- Tez No: 911657
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE NALAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kadın dostu kent, planlama ve tasarımında kadınlar için eşitlikçi bir kent sunma amacı taşır. Bu tez çalışması Samsun kentini kadın dostu bir bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Samsun'un İlkadım ilçesinde yaşayan kadınların kentteki konumunu ve yaşadıkları yere dair algılarını değerlendirmek çalışmanın hedefleri arasındadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Yöntem, kentin kapsamlı şekilde işleyişini değerlendirmek adına tercih edilmiştir. Çalışmanın örneklemi, araştırmanın amacına uygun olması adına amaçlı örnekleme ve katılımcılardan gelen yönlendirmelerden yararlanarak farklı katılımcılara erişimi sağlayan kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışmanın katılımcıları 2023-2024 yıllarında Samsun'un İlkadım ilçesinde yaşayan 18 yaş üstü 10 kadındır. Samsun kentini kadın dostu kent çerçevesinde incelemek amacıyla veri toplama aracı olarak 2023 yılında Genç ve Şaşmaz tarafından 33 sorulu yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formuyla demografik özellikler belirlendikten sonra kadın dostu kentle ilişkili sorulara geçilmiştir. Kadınların mekân kullanım durumu yerinden gözlem çalışmasıyla değerlendirilmiş ve çalışma resmi kurumların kamuya açık belgeleri incelenerek birden çok veri toplama aracıyla desteklenmiştir. Kadın dostu kentin planlama ölçütleri çerçevesinde yapılan derinlemesine görüşmelerle kentte güvenlik, ulaşım ve hizmetlerden yararlanma gibi konular ele alınmıştır. Görüşmelerin süresi 25-30 dakika arasında değişmiştir. Veri analizi, içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Maxqda programı aracılığıyla elde edilen veriler kodlanmış ve temalara atanmıştır. Sonuç olarak, Samsun kentinin kadın dostu kent olması konusunda yerel kadın bakış açısına göre, bazı eksikliklerin bulunduğu belirlenmiştir. Kentte, kadın dostu alanlarda çalışmaların var olduğu ancak yeterli hizmet sunamadığı belirtilmiştir. Bu sonuçlar, kadınların kentte daha iyi bir deneyim yaşaması adına kentsel iyileştirmelerin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
A women-friendly city aims to provide an equitable city for women with its planning and design. This thesis aims to evaluate the city of Samsun from a women friendly perspective. One of the objectives of the study is to evaluate the position of women living in İlkadım which is district of Samsun and their perceptions of where they live. The study used a type of qualitative research method based on the case study model. This method was preferred in order to evaluate the comprehensive functioning of the city. The sample of the study was determined by purposive sampling in order to suit the purpose of the research and snowball sampling method, which provides access to different participants by utilizing the referrals from the participants. The participants of the study are 10 women aged between 18 and over, living in the Ilkadım district of Samsun between 2023 and 2024. In order to examine the city of Samsun within the framework of women friendly city, a semi-structured interview form consisting of 33 questions was prepared by Genc and Sasmaz in the year 2023. Demographic characteristics were determined with the interview form and then questions related to the women friendly city were addressed. Women's use of space was assessed through on-site observation and the study was supported with multiple data collection tool by examining public documents of official institutions. In-depth interviews conducted within the framework of the planning criteria of a women friendly city addressed issues such as safety, transport and access to services in the city. The data analysis was conducted using the method of content analysis. The data obtained using the Maxqda program were coded and assigned to themes. As a result, it has been determined that there are some deficiencies in Samsun's being a women-friendly city from the perspective of local women. It was stated that there are women-friendly areas in the city, but they do not provide sufficient services. These results reveal the necessity of urban improvements for women to have a better experience in the city.