Sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemi dönemi sağlıklı yaşam biçimi davranış değişimlerinin incelenmesi
Examination of healthy lifestyle behavior changes of healthcare professionals after the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 911662
  2. Yazar: SEVGİ ACARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisi sonrası sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranış değişiminin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 297 sağlık çalışanından oluşmuştur. Araştırmanın verileri,“Sosyo-demografik Özellikler Formu”ve ''Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için bağımlı ve bağımsız t testi, Pearson korelasyon analizi, Anova analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %82,2'si kadın, %72,1'i hemşire/ebe, %48,50'si bekar, %59,60'ı lisansüstü eğitime sahip, %48,80'nin gideri gelirine eşit, %84,80'ninin kronik hastalığı yok, %62'si sigara %75,7'si alkol kullanmamaktadır. Sağlık çalışanlarının pandemi öncesi sağlıklı yaşam biçimi davranışı ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalaması (123,40±21,95) ve madde puan ortalaması ise (2,44 ±0,42) olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarından aldıkları ortalama puanlar değerlendirildiğinde ise en düşük puan ortalamasının (17,00±5,50) ve en düşük madde puan ortalamasının (2,12±0,68)“Fiziksel Aktivite”alt boyutunda,“Kişilerarası İlişkiler”alt boyutunun ise en yüksek puan ortalaması (24,84±4,29) ve en yüksek madde puan ortalamasına (2,76±0,47) sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to examine the change in healthy lifestyle behaviors of healthcare workers after the COVID-19 pandemic. The sample of the study consisted of 297 healthcare professionals working at Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital in Istanbul. The data were collected using the“Socio-demographic Characteristics Form”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale”. Dependent and independent t-test, Pearson correlation analysis, Anova analysis were used to analyze the data. Among the participants, 82.2% were female, 72.1% were nurse/midwife, 48.50% were single, 59.60% had postgraduate education, 48.80% had expenses equal to income, 84.80% had no chronic disease, 62% did not smoke, 75,7% did not drink alcohol. The mean total score (123.40±21.95) and the mean item score (2.44±0.42) of the health care workers from the pre-pandemic healthy lifestyle behavior scale were calculated. When the mean scores from the sub-dimensions of the scale were evaluated, it was observed that the lowest mean score (17.00±5.50) and the lowest mean item score (2.12±0.68) were in the“Physical Activity”sub-dimension, while the“Interpersonal Relations”sub-dimension had the highest mean score (24.84±4.29) and the highest mean item score (2.76±0.47).