COVID-19 döneminde özel hastane çalışanlarının örgütsel sağlık algısının değerlendirilmesi
Evaluation of organizational health perception of private hospital employees during the COVID-19 period
- Tez No: 836013
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Örgüt sağlığı, işletmelerin güçlü ve zayıf yönleri ile sahip oldukları fırsat ve tehditlerin ortaya çıkmasını sağlayarak örgütlerin kendilerini tanımalarına ve eksik yönlerini geliştirip güçlenmelerine yardımcı olmaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 döneminde bütün işletmeler birçok zorluklarla karşılaşmışlar ve örgütlerinin sağlıklarını korumakta zorluk çekmişlerdir. Tanımlayıcı olan bu araştırmada, COVID-19 döneminde özel hastane çalışanlarının örgüt sağlığı algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 2022 yılında Düzce'de özel bir hastanede gerçekleşen bu araştırmada, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 138 sağlık çalışanına 25 Temmuz - 25 Eylül tarihleri arasında araştırmacı tarafından yüz yüze olarak anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rosen ve Berger (1991) tarafından geliştirilen ve Emhan (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Sağlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ele alınan sağlık kurumunun örgütsel sağlık algısı genel toplam puan ortalaması 80,99 olarak bulunmuştur. Bu doğrultuda kurumda çalışanların örgütsel sağlık algısı hem sağlıklı hem de sağlıksız olarak belirlenmiştir. Örgüt çalışanlarının örgüt sağlığı algılarının tam olarak sağlıklı yapı gösterememesinde COVID-19 pandemi döneminin neden olduğu olumsuzlukların (korku, kaygı, üzüntü, kayıplar, stres) etkili olduğu düşünülmektedir. COVID-19 pandemi dönemi fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden herkesi etkilemiştir. Sağlık çalışanlarının örgüt sağlığı algıları incelendiğinde, erkek katılımcılar kadınlara göre, evli katılımcılar bekârlara göre, 35 ve üzeri yaşta olanlar diğer yaş gruplarına göre, destek hizmetlerde çalışanlar diğer birimlerde çalışanlara göre, kurumda çalışma süresi 5-10 yıl arası olanlar diğer çalışma sürelerine göre örgütsel sağlık algıları daha yüksek bulunmuştur. Ancak katılımcıların eğitim durumları ile meslekte çalışma sürelerine göre örgütsel sağlık algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. COVID-19'un olumsuz etkilerini önlemek, örgüt sağlığını korumak için politika yapıcılara ve sağlık yöneticilerine önemli görevler düşmektedir. COVID-19 pandemi döneminde örgütün sağlığını belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmanın ileride yaşanabilecek pandemi süreçlerine, örgütsel sağlık kavramının önemine ilişkin bir bakış açısı geliştireceği ve literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational health helps organizations to recognize themselves and develop and strengthen their incomplete aspects by enabling the emergence of opportunities and threats they have with their strengths and weaknesses. During the COVID-19 period, which brought the world under the influence, all businesses faced many difficulties and had difficulty in protecting the health of their organizations. In this descriptive study, it is aimed to determine the organizational health perceptions of private hospital workers during the COVID-19 period. In this research, which took place in a private hospital in Düzce in 2022, 138 health workers who agreed to participate voluntarily in the research were surveyed face to face by the researcher between 25 July and 25 September. The research used the“Organizational Health Scale”developed by Rosen and Berger (1991) and adapted to Turkish by Emhan (2005) as a data collection tool. The organizational health perception of the health institution, which is considered within the scope of the research, was found as 80.99 overall average score. Accordingly, the organizational health perception of the employees in the institution has been determined as both healthy and unhealthy. The negativities caused by the COVID-19 pandemic period ( fear, anxiety, sadness, losses, stress ) are considered to be effective in the organization's health perceptions fail to be fully healthy. The COVID-19 pandemic period has affected everyone physiological, psychological and social aspects. When the health of the health workers' perceptions of the organization are examined, male participants are according to women, married participants are single, those who are 35 and older are compared to other age groups, those working in support services are compared to those working in other units, Those with a working time of 5-10 years in the institution were found to have higher organizational health perceptions than other working times. However, there was no significant difference between the educational status of the participants and their organizational health perceptions according to their working time in the profession. Important tasks fall on policy makers and health managers to prevent the negative effects of COVID-19' and to protect organizational health. This research, which was conducted to determine the health of the organization during the COVID-19 pandemic period, is thought to develop a perspective on the pandemic processes that can be experienced in the future, the importance of the concept of organizational health and will contribute significantly to the literature.