Atık döküm kumu morfolojisini kullanarak hava araçları için polimer kompozit malzeme geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of polymer composite material for aircraft using waste foundry sand morphology
  1. Tez No: 911673
  2. Yazar: BETÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN, PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, kuvars ve atık döküm kumu ilavesinin cam fiber/epoksi kompozitlerinin mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar, atık döküm kumu katkılı numunelerin genellikle daha yüksek yoğunluk ve sertlik değerlerine sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle 63-100 µm kuvars ilavesi, ortalama sertlik değerini en yüksek oranda artırmıştır. Daha küçük toz taneli kuvars ve atık döküm kumu numunelerinin daha düşük yoğunlukları, küçük partikül boyutlarının aglomerasyon etkilerini artırabileceğini ve boşluklar oluşturabileceğini göstermektedir. Kuvars ve Atık Döküm Kumu katkısı, eğilme gerilmesi ve Young modülünde de belirgin artışlar sağlamış; özellikle 63-100 µm atık döküm kumu numuneleri en yüksek rijitlik ve dayanımı sunmuştur. Kuvars ise benzer sertlik artışları sağlasa da, atık döküm kumu kadar yüksek rijitlik göstermemektedir. Genel olarak, atık döküm kumu katkısının mekanik özelliklerde daha fazla iyileşme sağladığı gözlemlenmiştir. Tezin bulguları, atık döküm kumunun malzeme performansını artırmada kuvarstan daha etkili olduğunu ve optimize edilmiş kompozit malzemeler geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of quartz and waste casting sand addition on the mechanical properties of glass fiber/epoxy composites were investigated. The results show that samples with waste casting sand additives generally have higher density and hardness values. Especially, 63-100 µm quartz addition increased the average hardness value to the highest extent. The lower densities of smaller powdered quartz and waste casting sand samples indicate that small particle sizes can increase the agglomeration effects and create voids. Quartz and Waste Casting Sand additives also provided significant increases in bending stress and Young's modulus; especially 63-100 µm waste casting sand samples provided the highest stiffness and strength. Quartz, on the other hand, provided similar hardness increases, but did not show as high stiffness as waste casting sand. In general, it was observed that waste casting sand additive provided greater improvements in mechanical properties. The findings of the thesis reveal that waste foundry sand is more effective than quartz in improving material performance and plays an important role in developing optimized composite materials.