Yangın kaynaklı afetlerin tarihi yapılarda kullanılan doğal yapı taşları üzerindeki etkileri
Effects of fire-induced disasters on natural building stones used in historical structures
  1. Tez No: 911672
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, yangın kaynaklı afetlerin tarihi yapılarda kullanılan doğal yapı taşları üzerindeki etkileri laboratuvar ortamında incelenmiştir. Tarihi yapılarda, yangın afetleri nedeniyle hem fiziksel hasar hem de kültürel miras kaybı gibi geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Yangın etkisine maruz kalan kayaçların dayanım özelliklerindeki değişimlerin anlaşılmasıyla literatürdeki önemli bir eksikliğin giderilmesi ve yangından zarar gören tarihi yapılara uygun restorasyon malzemelerinin seçimine ışık tutularak, tarihi yapıların yangın sonrası korunması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada, Eurocode 1 (2002) standartlarına uygun olarak, dış yangın sıcaklığı olan 680 °C'ye kadar ısıtılan kayaç numunelerinin, kuru yoğunluk, özgül ağırlık, tek eksenli basınç dayanımı ve dolaylı çekme dayanımı gibi fiziksel ve mekanik özelliklerindeki değişiklikler incelenmiş; mikro-yapısal değişimler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile gözlemlenmiştir. Isıl işlem sonrasında numunelerin kuru yoğunluk değerlerinde belirgin bir değişim gözlemlenmemiştir, ancak tek eksenli basınç ve dolaylı çekme dayanımlarında belirgin bir düşüş ortaya çıkmıştır. Özgül ağırlık değerlerinde ise, diğer sonuçların aksine, yangın sırasındaki ergime sonucunda oluşan minerallerle artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of fire-related disasters on natural building stones used in historical structures in a controlled laboratory environment. In historical structures, disasters fires can result in irreversible outcomes, including both physical damage and the loss of cultural heritage. By understanding the changes in the durability properties of stones exposed to fire, this study aims to address a critical gap in the literature and provide insights for selecting appropriate restoration materials for fire-damaged historical buildings, thus aiding in the post-fire preservation of these structures. For this purpose, in compliance with Eurocode 1 (2002) standards, rock samples were heated to an external fire temperature of 680 °C, and changes in their physical and mechanical properties, such as dry density, specific gravity, uniaxial compressive strength, and indirect tensile strength, were examined; microstructural alterations were observed using Scanning Electron Microscopy (SEM). After the thermal treatment, no significant changes were observed in the dry density values of the samples; however, a notable decrease was evident in both uniaxial compressive and indirect tensile strengths. In contrast to the other results, specific gravity values increased due to minerals formed by melting during the fire.