Ticari işletmelerin kişisel veri korunması kanunu kapsamında yükümlülükleri
Obligations of commercial enterprises under the personal data protection law
- Tez No: 911701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi, kişisel verilerin korunması konusundaki endişeleri de beraberinde getirmiştir. Günümüzde kişisel verilere hukuka uygun olmayan yollarla erişim sağlanması, verilerin kolayca paylaşılması, kişilik haklarına, insan haklarına ve nihayetinde temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesine neden olabilmektedir. Bu bağlamda, kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuksal düzenlemeler büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye'de, bireylerin hak ve özgürlüklerini korumak amacıyla düzenlenen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) 2016 yılında yürürlüğe girmiştir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuat, dünyada ve Türkiye'de hızlı bir gelişim göstermektedir. Özellikle 2016 yılında yürürlüğe giren KVKK, Türkiye'de bu alandaki hukuki düzenlemelere ivme kazandırmıştır. Kişisel verilerin korunmasındaki önem, verilere erişimin ve ihlallerin kolaylaşmasıyla daha net şekilde fark edilir hale gelmiştir. Bu sebeple de bu konunun daha detaylı ele alınması, hukuki boşlukların giderilmesi ve etkin kontrol ve denetim mekanizmalarının öngörülmesini gerekli kılmaktadır. Bu çerçevede, KVKK'nın kapsamı ve getirdiği düzenlemelerin anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle ticari işletmeler açısından, kişisel verilerin korunması konusuna daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Ticari işletmeler, mal ve hizmet üretimini sürdüren, ekonomik faaliyetlerde bulunan ve geniş çaplı veri işleme süreçlerine sahip kuruluşlardır. Ticari işletmelerin KVKK kapsamındaki rolü, işledikleri kişisel veri miktarı ve hassasiyeti nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ticari işletmelerin 6698 sayılı KVKK kapsamındaki sorumlulukları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kanunun getirdiği yükümlülükler ve istisnalar, ticari işletmelerin veri işleme süreçlerine nasıl entegre edilmesi gerektiği bağlamında ele alınmıştır. KVKK'nın ticari işletmeler üzerindeki etkisi ve bu işletmelerin kanun kapsamında yerine getirmesi gereken yükümlülükler, bu çalışmanın odak noktasıdır. Özellikle, KVKK'nın istisnaları düzenleyen maddelerinin incelenmesi, ticari işletmelerin bu düzenlemelere uygun hareket edebilmesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca, 12 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe giren KVKK değişiklikleri de bu çalışmada ele alınmış ve ticari işletmelerin yeni düzenlemelere nasıl uyum sağlayabileceği değerlendirilmiştir. Bu değişiklikler, kişisel veri işleme süreçlerine ilişkin getirilen ek sorumluluklar ve istisnaların güncellenmesi açısından önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu kapsamda yapılan çalışmada, ticari işletmelerin KVKK kapsamındaki mevcut sorumlulukları ve bu sorumlulukların etkin bir şekilde nasıl yerine getirilebileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of technology has raised concerns about the protection of personal data. Today, unlawful access to personal data, easy dissemination of such data, and the consequent violations of personality rights, human rights, and ultimately fundamental rights and freedoms have become significant issues. In this context, legal regulations concerning the protection of personal data are of great importance. In Turkey, the Personal Data Protection Law No. 6698 (KVKK) was enacted in 2016 to safeguard the rights and freedoms of individuals. The legislation on personal data protection has seen rapid development both globally and in Turkey. Notably, the enactment of the KVKK in 2016 has accelerated legal regulations in this area in Turkey. The importance of personal data protection has become more apparent as access to data and breaches have become easier. Therefore, addressing this issue in more detail, filling legal gaps, and establishing effective control and oversight mechanisms are essential. In this regard, understanding the scope of the KVKK and the regulations it introduces is crucial. Particular attention must be given to the protection of personal data, especially concerning commercial enterprises. Commercial enterprises, which are entities engaged in the production of goods and services and involved in economic activities, manage vast amounts of personal data. The significance of commercial enterprises in the context of the KVKK lies in the volume and sensitivity of the personal data they process. In this study, the obligations of commercial enterprises under the Personal Data Protection Law No. 6698 are examined in detail. The obligations and exemptions imposed by the law are analyzed in terms of how they should be integrated into the data processing practices of commercial enterprises. The impact of the KVKK on commercial enterprises and the obligations that these entities must fulfill under the law form the core focus of this study. Specifically, the examination of the articles regulating exceptions under the KVKK is of utmost importance for commercial enterprises to ensure compliance with these provisions. Furthermore, the amendments introduced on March 12, 2024, have been discussed in this study, with an emphasis on how commercial enterprises can adapt to these new regulations. These amendments have introduced additional responsibilities and updated exceptions related to personal data processing, leading to significant implications for the data processing procedures of commercial enterprises. Consequently, this study focuses on the current obligations of commercial enterprises under the KVKK and explores how these obligations can be effectively fulfilled.