Şa'râvî'nin tefsirinde haberî sıfatlara yaklaşımı
Sha'ravi's approach to news adjectives in his tafsir
  1. Tez No: 911702
  2. Yazar: BEDRİSİNAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUSSAMET VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, Mısırlı ünlü müfessir Şa'râvî'nin tefsirinde haberî sıfatlara yaklaşımını ele almaktadır. Çalışmanın amacı, Şa'râvî'nin Kur'an tefsirinde Allah'ın haberî sıfatlarına dair yaptığı yorumları incelemek ve bu yorumların İslam düşüncesindeki yerini ve önemini belirlemektir. Araştırma kapsamında, Şa'râvî'nin hayatı, eserleri ve tefsir yöntemi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Şa'râvî'nin hayatı ve Kur'an'da Allah'ın sıfatları genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Şa'râvî'nin tefsirinde haberî sıfatlara yaklaşımı detaylandırılmıştır. Bu kapsamda, Allah'a zat ve uzuv nisbet edilen haberî sıfatlar, Allah'a fiil nisbet edilen haberî sıfatlar ve Allah'a yer-yön nisbet edilen haberî sıfatlar başlıkları altında Şa'râvî'nin yorumları analiz edilmiştir. Araştırma yöntem olarak, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve belge tarama tekniği uygulanmıştır. Şa'râvî'nin tefsiri, konuya dair yazdığı eserler ve diğer ilgili kaynaklar detaylı bir şekilde incelenerek analiz edilmiştir. Veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, Şa'râvî'nin haberî sıfatları yorumlarken, çoğunlukla te'vilci ve tefvizci yaklaşımlar arasında bir denge kurduğunu göstermektedir. Şa'râvî, haberî sıfatları yorumlarken literal anlamdan ziyade mecazî anlamlara öncelik vermiş ve bu sıfatların Allah'ın zatına uygun bir şekilde anlaşılmasına gayret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the famous Egyptian commentator Sha'rawi's approach to the news attributes in his exegesis. The aim of the study is to examine the comments made by Sha'rawi regarding the news attributes of Allah in his exegesis of the Quran and to determine the place and importance of these comments in Islamic thought. Within the scope of the research, Sha'rawi's life, works and exegesis method are examined in detail. The thesis consists of two main sections. In the first section, Sha'rawi's life and the attributes of Allah in the Quran are discussed in general terms. In the second section, Sha'rawi's approach to the news attributes in his exegesis is detailed. In this context, Sha'rāwī's interpretations were analyzed under the titles of the news attributes attributed to Allah as essence and limb, the news attributes attributed to Allah as action, and the news attributes attributed to Allah as place and direction. As a research method, the qualitative research method was adopted and the document scanning technique was applied. Sha'rawi's interpretation, the works he wrote on the subject, and other relevant sources were analyzed in detail. The data were evaluated using the content analysis method. The findings of this study show that Sha'rawi mostly established a balance between the ta'wil and tafwī approaches when interpreting the news attributes.