Türk Ceza Kanunu'nda kısa süreli hapis cezasına uygulanacak seçenek yaptırımlar
Optional sanctions to be applied to short-term imprisonment in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 911703
  2. Yazar: NESLİHAN SALİHOVİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ceza Hukuku sistematiğimizde seçenek yaptırımların önemli bir yeri olup, TCK 50.maddesinde ilgili alternatifler tahdidi olarak sayılmıştır. Bu kapsamda seçenek yaptırımlar, hızlı gelişen dünya düzenimizde özgürlüğü bağlayıcı cezalara bir alternatif olarak sunulmuştur. Temelde altı başlık altında toplanan bu alternatifler:“Adli Para Cezası”,“Mağdurun veya Kamunun Zararının Giderilmesi”,“Bir Eğitim Kurumuna Devam Etmek”,“Belirli Yerlere Gitmekten veya Belirli Etkinlikleri Yapmaktan Yasaklanma”,“Belirli Bir Meslek ve Sanatı Yapmaktan Yasaklama ile İlgili Ehliyet ve Ruhsat ve Belgelerin Geri Alınması”,“Kamuya Yararlı Bir İşte Çalıştırma”şeklindedir. Bu başlıkların çeşitliliği her bir alternatifin infazının farklı olması ile sonuçlarındaki farklılıklar kanunilik ilkesi gereğidir. Buna göre alternatiflerin, ceza veya tedbir kapsamında görülmesi uygulama açısından farklılıklar oluşturur. Zaman içerisinde faydacı amaçların ağır bastığı bir adalet sistemimizin de olduğu düşünüldüğünde hapis cezaları için uygulanabilecek alternatifler bu amaçla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmamızda Türk Ceza Hukuku kapsamında“kısa süreli hapis cezalarına uygulanan seçenek yaptırımlar”ve 15.04.2020 tarihinde yürürlüğe giren“7242 Sayılı Kanun'da yapılan değişikler”dikkate alınarak güncel hukuki duruma yer verilmiştir. Ceza hukuk sistemimizdeki kanunun eski hali ile yeni hali karşılaştırılması yapılmıştır. Elde ettiğimiz bilgiler ışığında kanunumuzda ve ilgili mevzuatlarda yer alması gereken unsurlara, kesin ve net ifadelerle açıklanmayan değiştirilmesinde faydalı olacak hususlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our criminal law system, alternative sanctions have an important place and are listed as a limitation of relevant alternatives in Article 50 of the Turkish Penal Code. In this context, alternative sanctions have been presented as an alternative to freedom-binding penalties in our rapidly developing world order. These alternatives, which are basically grouped under six headings, are:“Judicial Fine”,“Remediation of the Damage to the Victim or the Public”,“Attendance at an Educational Institution”,“Prohibition from Going to Certain Places or Performing Certain Activities”,“Revocation of Licenses and Permits and Documents Regarding Prohibition from Practicing a Certain Profession and Art”,“Employment in a Publicly Beneficial Work”. The diversity of these headings is due to the different execution of each alternative and the differences in their results. Accordingly, the fact that alternatives are seen within the scope of punishment or measure creates differences in terms of application. Considering that we also have a justice system where utilitarian purposes prevail over time, alternatives that can be applied to imprisonment sentences emerge for this purpose. In this study, the current legal situation is given by taking into account the“optional sanctions applied to short-term prison sentences”within the scope of Turkish Criminal Law and the“amendments made to Law No. 7242”that entered into force on 15.04.2020. A comparison of the old and new version of the law in our criminal law system was made. In the light of the information we obtained, the elements that should be included in our law and relevant legislation, and the issues that will be useful in changing but are not explained with definite and clear expressions were included.