İklim değişikliğinin gıda güvencesine etkileri: Türkiye örneği
Effects of climate change on food security: The Case of Turkey
  1. Tez No: 911704
  2. Yazar: DÖNE BOZDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMERAY ALACADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bireylerin sağlıklı ve aktif bir biçimde yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları sağlıklı, yeterli ve besleyici gıdaya her daim kolayca erişebilmesi durumu gıda güvencesi olarak ifade edilmektedir. Gıda güvencesi, birbiri ile ilişkili pek çok unsurdan etkilenmektedir. Bu tez kapsamında ele alınan problemlerde, insan faaliyetlerinin doğrudan veya dolaylı yönden Dünya atmosferini etkilemesi nedeniyle iklimde yaşanan değişikliklerin gıda güvencesine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu konuda yapılan ve literatürde yer alan araştırmalar, iklimsel değişikliklerin gıda güvencesi üzerinde önemli bir tehdit oluşturduğunu işaret etmektedir. Gıda, insan yaşamının sürmesi için en temel ihtiyaçlardan biri olduğundan, iklim değişikliğinin gıda güvencesi üzerindeki etkilerini azaltmak, insanlığın bu değişimin önlenemez sonuçlarının yönetimini kolaylaştırmak, Dünya gündeminde ilk sıralarda yerini almakta ve bu amaçla ulusal ve uluslararası ölçekte birtakım raporlar hazırlanmakta ve çalışmalar yürütülmektedir. Literatür taramasına dayalı olarak edinilen veriler üzerinden genel bir değerlendirme niteliğindeki bu çalışmada, Türkiye özelinde iklim değişikliğinin gıda güvencesi üzerinde mevcut etkilerini analiz etmek ve çözüme ilişkin yerel, ulusal çerçevede oluşturulan politikalara değinmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, insan faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan küresel ısınmanın iklim koşulları üzerinde günümüzde yaşanan ve gelecekte yaşanması olası etkileri hakkındaki araştırma, çalışmalara da kısaca değinilmektedir. Çalışmada ilk olarak; iklim, iklimsel etmenler, iklim değişikliği ve gıda güvencesi gibi kavramlara yer verilerek kavramsal çerçeve irdelenecektir. Ardından iklim değişikliği ve gıda güvencesi ilişkisine değinilerek; hayvansal ve bitkisel açıdan gıda mevcudiyeti, gıdaya erişim, gıda kullanımı ve bunların sürdürülebilirliğe etkileri ortaya konulacaktır. Son olarak da Türkiye'de iklim değişikliğine etkisiyle oluşan gıda güvencesi sorunları ve çözüm odaklı geliştirilen politikaların bir değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The situation of always being able to easily access healthy, sufficient and productive food that they need to continue their lives in a healthy and active way is expressed as food security. Food security is not affected by each other in many ways. In the scope of this thesis, the problems taken with electricity, the effects of the warming spreading in the climate due to the direct or indirect temperatures of the people affecting the Earth's temperature, the effects of food security are starting to be solved. The examination made on this subject and included in the literature indicates that food poses a significant threat to climate signature security. Food is one of the most basic needs for human extinction, the complete elimination of food security due to climate change, the distribution of the management of the inevitable results of this change by people, is at the top of the World components and for this purpose, national and international comprehensive reports are prepared and carried out. This suitable, which is a general assessment based on the data obtained based on literature protection, aims to analyze whether climate change is present on food security in Turkey and to address the local, national cooperation policy regarding the solution. This economic, human operations caused by the global climate conditions of the climate is investigated in the research of the epidemics that are experienced today and are likely to occur in the future, and it is also briefly mentioned. First of all, the study will examine the concepts such as climate, climatization, climate climate and food security, while the fragile frame will be examined. In addition, by touching on the relationship between climate change and food security; food availability, access to food, food use and their sustainability in terms of animal and plant will be revealed. Finally, an evaluation of food security problems caused by climate change in Turkey and solution-oriented policies will be made.