Intersectional Vulnerability and Resilience: Syrian Male Refugee Textile Workers in Northeastern Turkey
Kesişimsel Zafiyet ve Mukavemet: Kuzeydoğu Türkiye'de Suriyeli Erkek Tekstil İşçileri
  1. Tez No: 911739
  2. Yazar: MERVE MERİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEE PEGLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erasmus Universiteit Rotterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalkınma Çalışmaları Ana Bilim DAlı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son yıllarda Türkiye'ye gelen Suriyeli mültecilerin nüfusunun önemli ölçüde artması, yeni bir ülkede büyük bir topluluk olarak hayatta kalmaları sorununu gündeme getirdi. Batı için tekstil sektörü konusunda önemli bir ülke olan Türkiye'de, mülteciler tekstil işleriyle uğraşmaya başladı. Ülkenin Kuzeybatı kesiminde tekstil işinin yaygınlığı bulunduğundan, birçok Suriyeli erkek mülteci bu sektörle uğraştı. Bu nedenle, tekstil işi işçi hakları konusunda zafiyete çok açık olduğundan, Suriyeli mülteciler için durum daha da zor olabilir. Bu noktada, erkek, Suriyeli, mülteci ve işçi olmanın kesişimselliği, Suriyeli erkek mültecilerin zafiyetlerini olumlu ve/veya olumsuz yönde değiştirebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, bu çalışma, Suriyeli erkek mülteci tekstil işçilerinin Türkiye'nin Kuzeybatısındaki tekstil endüstrisindeki çalışmaları hakkındaki anlatılarını, emek zafiyeti ve mukavemeti perspektifinden ve kesişimsellik çerçevesini kullanarak analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The arrival and significant increase of the population of Syrian refugees in Turkey in the last years, brought the issue of their survival as a big community in a new country. By being an important country about textile sector for the West, refugees started to engage with textile work in Turkey. Since the Northwestern part of the country has prevalence of textile work, many Syrian male refugees engaged with this sector. And therefore, since textile work is very open to vulnerability on labor rights, the situation may be even harder for Syrian refugees. At this point, intersectionality of being masculine, Syrian, a refugee, and a worker can positively and/or negatively alter Syrian male refugees' vulnerability. For all these reasons, this paper analyzes the narratives of Syrian male refugee textile workers about their work in the textile industry in Northwestern Turkey, from the perspective of labor vulnerability and resilience, and using the framework of intersectionality.