How can political risk insurance provide a safe investment atmosphere for foreign direct investment?
Politik risk sigortası, doğrudan yabancı yatırım için güvenli bir yatırım ortamını nasıl sağlayabilir?
  1. Tez No: 911740
  2. Yazar: ABDULLAH SINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL LEAL-ARCAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Politik risk sigortası, doğrudan yabancı yatırım için güvenli bir yatırım ortamını nasıl sağlayabilir? Küreselleşen dünyada ticaret ve sınır ötesi yatırımların hızla büyümesi, gelişmekte olan ülkelerdeki yabancı yatırımcılar için bazı avantaj ve dezavantajlar yaratmıştır. Örneğin ucuz işgücü, ucuz hammadde, pazara yakınlık gibi faktörler avantaj iken, ev sahibi ülkede kamulaştırma, millileştirme, savaş, sivil itaatsizlik gibi faktörler dezavantajdır. Uluslararası yatırımcıların olası olumsuzluklardan korunması amacıyla belirli mekanizmalar oluşturulmuş olup, bunlar uluslararası platformlar ve uluslararası anlaşmalar aracılığıyla hayata geçirilmektedir. PRI, BIT'ler, ITA, MIGA ve OPIC bu tür mekanizmalara örnektir. PRI, hızlı tazminat prosedürleri ve BIT'e üye olmayan ülkeler arasında yatırımların korunması gibi avantajlara sahip olmasına rağmen diğer dört mekanizmaya göre daha az popüler görünmektedir. Hal böyle olunca PRI aracılığıyla doğrudan yabancı yatırımlar için daha güvenli bir yatırım ortamının nasıl yaratılacağı sorusu ortaya çıkıyor. Bu tez, PRI'yi tanımlayarak ve yatırım hukukundaki rolünü ayrıntılı olarak açıklayarak bu soruyu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla doğrudan yabancı yatırım, politik risk, PRI ve ITA kavramları tanımlanmış, kapsamları ve özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra uluslararası sigorta şirketlerinden MIGA ve OPIC kavramlarına kısaca değinilmiştir. Daha sonra Hochtief AG - Arjantin Cumhuriyeti ve İçkale İnşaat Ltd Şirketi - Türkmenistan davalarına atıf yapılarak ITA ve PRI davalarının kesiştiği ve farklılaştığı noktalar ifade edilmiştir. Böylece yatırımcının hem ITA hem de PRI sonucu aynı anda mali kayıplar nedeniyle hak kazandığı tazminat ödemelerinde yaşanan sorunlar anlatılmaktadır. Son olarak, ITA ve PRI'nin doğrudan yabancı yatırımları korumaya yönelik tamamlayıcı ancak alternatif mekanizmalar olduğunu belirttikten sonra yazar, PRI'nin uygulamadaki rolünü açıklamak için çeşitli önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
How can political risk insurance (PRI) provide a safe investment atmosphere for foreign direct investment (FDI)? The rapid growth of trade and investment across borders in the globalised world has created some advantages and disadvantages for foreign investors in developing countries. For example, factors such as cheap labour, cheap raw materials, and closeness to the market are advantages, while factors such as expropriation, nationalisation, war, and civil disobedience in the host country are disadvantages. Certain mechanisms have been established to protect international investors from potential negativities, and these are implemented through international platforms and international agreements. PRI, BITs, ITA, MIGA, and OPIC are examples of such mechanisms. PRI, however, appears to be less popular than the other four mechanisms despite having advantages such as rapid compensation procedures, and the protection of investments among non-BIT countries. As such, the question of how to create a more secure investment environment for FDI through PRI emerges. This thesis seeks to answer this question by defining PRI, and explaining in detail its role in investment law. To this end, the concepts of FDI, political risk, PRI, and ITA are defined, and their scope and features are explained. Then, the concepts of MIGA and OPIC from international insurance companies are briefly outlined. Then, making reference to the disputes of Hochtief AG v. Argentine Republic and Ickale Insaat Ltd Sirketi v. Turkmenistan, the intersecting and differentiating points of ITA and PRI are expressed. Thus, the problems experienced in the compensation payments that the investor is entitled to for financial losses at the same time as a result of both ITA and PRI are explained. Finally, after stating that ITA and PRI are complementary yet alternative mechanisms to protect FDIs, the author makes several recommendations to explain the role of PRI in the practice.