Kesişimsellik bakış açısı ile kırılganlıkların üretimi ve baş etme stratejileri: Antalya Kumluca ve Finike'de afet deneyimleri
Production of vulnerabilities and coping strategies from an intersectional perspective: Disaster experiences in Kumluca and Finike, Antalya
  1. Tez No: 799132
  2. Yazar: HACER AKÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE KONAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Sosyoloji, Ziraat, Insurance, Sociology, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu nitel vaka çalışmasının temel amacı kesişimsellik perspektifini uyarlayarak, iklim değişikliği kaynaklı“doğal afetlerin”Kumluca ve Finike'de nasıl deneyimlendiğini keşfetmektir. Ana veri toplama kaynağı, beş farklı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplam 68 kişi ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerdir. Veriler açık, eksenel ve seçici kodlama uygulanarak MAXQDA 22 ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Kumluca ve Finike'de tarımsal kırılganlıklar, iklim değişikliği kaynaklı kırılganlıklar ve iklim değişikliği kaynaklı kırılganlıklar ile başa çıkmak için benimsenen stratejilerin, küresel kapitalist krizin başlattığı neo-liberal politik ekonomi politikaları tarafından şekillendirildiğini göstermektedir. Dolayısıyla bu tez, Kumluca ve Finike'de yaşanan çeşitli, çok boyutlu, karmaşık ve birbiriyle ilişkili kırılganlıkların temel nedenini bulmak ve etkili çözümde bulunmak için, bu kırılganlıkların makro ve meso düzeydeki ekonomik ve politik faktörlerle, yani kapitalist sistemin krizi ve Türkiye'nin hiyerarşik Dünya Sistemindeki konumu, doğrudan bağlantıları gösterilmeden ulaşılamayacağını iddia etmektedir. Araştırmada ortaya çıkan en önemli kesişim kategorileri çalışma statüsü, toprak mülkiyet sahipliği, cinsiyet, etnik kimlik, yerellik, ve sektördür. Toprak mülkiyet sahipliği, cinsiyet ve etnisite keşisimselliğinin çeşitli kırılganlıkların ve bu kırılganlıklarla baş etme stratejileri temelinde nasıl farklılaştığı yapısal, toplumsal ve kültürel faktörlerden kaynaklı bütünsel olarak ortaya çıkmamıştır. Çünkü Kumluca ve Finike'de tezde anlatıldığı gibi toprak mülkiyet sahipleri ağırlıklı olarak yerli Türk erkeklerdir. Toprak mülkiyet sahibi Türk kadın, toprak mülkiyet sahibi Kürt veya diğer etnik gruplardan bireyler Kumluca ve Finike'de yaşamamaktadır. Kumluca ve Finike'nin mevcut kültürel ve toplumsal yapısı toprak sahipliği temelinde etnik çeşitlilik içermediği için kırılganlıkların analizinde toplumsal sınıf temelli bir analizin yapılması kaçınılmaz olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aims to discover how the climate change-induced“natural disasters”have been experienced in Kumluca and Finike by applying the intersectionality perspective. The main data collection source includes face-to-face interviews conducted with a total of 68 people using five different semi-structured interview forms. The data were analyzed MAXQDA 22 using open, axial and selective coding. Findings demonstrate that the agricultural vulnerabilities, the climate change-induced vulnerabilities and the strategies adopted to deal with climate change-induced vulnerabilities have been shaped by the neo-liberal political economy policies that are initiated by the global capitalist crisis. Thus, it argues that finding the root cause of and an effective solution to various, multi-dimensional, complex and interrelated vulnerabilities experienced cannot be understood unless demonstrating their direct connections with macro and meso level economic and political factors, that is, the capitalist system crisis and the location of Turkey in the hierarchical capitalist World System. The most important intersection categories emerged in this research are employment status, land ownership, gender, ethnicity, locality and sectors. How property ownership, gender and ethnicity intersectionality differ based on various vulnerabilities and strategies has not been discovered due to structural social and cultural factors. Because in Kumluca and Finike, the landowners are predominantly local Turkish men. Turkish women who own land, Kurds who own land, or individuals from other ethnic groups do not live in Kumluca and Finike. Consequently, since the current cultural and social structures of Kumluca and Finike, predominantly a social class-based analysis has inevitably emerged in the vulnerability analysis.