Deneysel yara iyileşmesinde elektrik stimülasyonu ve lazerin etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 91175
  2. Yazar: HALİL BALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
?. ©mı Elektrik stimulasyonu ile lazerin yara iyileşmesine etkilerini incelemek için kar şılaştırmalı, çift kör, deneysel bir çalışma yapıldı. Deney hayvanları 4 tedavi grubu na ayrıldı. Birinci gruba 300 |iA'lik sabit doğru akım, ilk 3 gün (-) polarite daha son raki 7 gün (+) polarite olmak üzere günde 30 dakika süreyle uygulandı. Üçüncü gruba 904 nm dalga boyunda 10 J/cm2 gücünde 6 mV çıkışlı kontinu lazer tedavisi ile tam temas edecek şekilde günde 10 dk. süreyle uygulandı. Diğer iki grup deney hayvanı na, birinci ve üçüncü grubun kontrol grubu olarak şam tedavisi uygulandı. Her grupta; 4 ve 10. günlerde histopatolojik ve biyokimyasal inceleme yapıldı ve 25. günde de yara kırılma gücü ölçüldü. Çalışmanın sonunda, uygulanan tedavi yöntemlerinden ES ve lazerin yara iyi leşme fazlarından enflamatuar fazda kontrollere göre anlamlı şekilde etkili olduğu76 bulundu. ES ile lazeri birbirleriyle karşılaştırdığımız zaman ES'nun lazere göre an lamlı şekilde daha etkili olduğu saptandı. Proliferatif ve maturasyon fazlarında ise ES ve lazer tedavileri kontrol grupları na göre anlamlı şekilde etkili bulundu, fakat kendi aralarında anlamlı bir fark saptan madı. Mast hücresi sayısı incelendiğinde; enflamatuar fazda lazer grubunda arttığı, ES grubunda artmadığı gözlenirken; proliferatif fazda her iki tedavi grubunda da baskı- landığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
This double blind, comparative experimental study was carried out to investigate the effects of electrical stimulation (ES) and laser on wound healing. The animals we re divided into four groups. The first group was given a constant direct current of 300 microamper for 30 minutes a day. The current was applied in negative polarity for the first three days and in positive polarity for the following seven days. The third group received a full contact, continious laser therapy with a wave-length of 904 nm, a po wer of 10 J/cm2, and an output of 6 mV for 10 minutes a day. The remaining two gro ups were considered the control groups of the study groups described above. These control groups received sham treatment In each histopathological and biochemical examinations were performed on the 4th and 10th days and wound breaking strength was measured on the 25th day.78 At the end of the study; ES and laser were found out to be significantly effective treatment modalities in the study groups in the inflammatory phase, which is one of the wound healing phases, compared with the control groups. Compared with laser, the ES was found out to be a more effective treatment mo dality with more significant results. In proliferation and maturation phases, while ES and laser were found out to be significantly effective treatment methods compared with the control groups, no significant difference was observed between themselvs. In mast cell count, increased numbers of mast cells were observed in the laser group and no change was detected in numbers of mast cells in the ES group in the inf lammatory phase. In the proliferation phase, decreased numbers of mast cells were observed in either of the study groups.