Deneysel kırık iyileşmesinde ultrason ve lazer etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 91174
  2. Yazar: YASEMİN TACETTİN ŞİGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
60 ÖZET Ultrason, günlük lazer ve günaşırı lazerin taze kırık iyileşmesi üzerine olan etkilerini araştırmak ve birbirleriyle karşılaştırmak amacıyla yapılan çalışmada toplam 36 ratın sağ bacağı deney, sol bacağı kontrol olmak üzere her iki bacağı kullanıldı. Böylece 12 US, 12 günlük lazer, 12 günaşırı lazer, 12 US kontrol, 12 günlük lazer kontrol ve 12 günaşırı lazer kontrol olmak üzere 6 grup oluşturuldu. Ratlara anestezi altında fibula osteotomisi yapıldı. US grubuna kırığın ö.günü başlamak üzere sıvazlama metodu ile 0.1watt/cm2, 2 dakika, günaşırı tedavi verildi. Kontrol grubuna da Şam uygulama yapıldı. Günlük lazer grubuna 4. gün başlayarak, 632nm dalga boyunda, ortalama gücü 6 mV olan Galium- As lazerle, günde 10 dakika tedavi uygulandı. Kontrol grubuna Şam uygulama yapıldı.61 Günaşırı lazer grubuna 4. gün başlanarak aynı cihaz İle aynı dozlarda günaşırı tedavi yapıldı. Kontrol grubuna Şam uygulama yapıldı. 7. ve 14.günlerde ratlar öldürülerek, kırık iyileşmesi makroskopik, radyolojik ve histopatolojik parametrelerle değerlendirildi. Sonuç olarak, ultrason ve günlük lazer uygulamasının kontrol grupları ve günaşırı lazer grubuna göre kırık iyileşmesini istatistiksel olarak anlamlı derecede hızlandırdığı, ancak ultrason ve günlük lazer tedavi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY This study had been carried out to compare the effects of US, daily laser and every second day laser on fracturehealing. 36 rats were subjected to the experiment. Their right legs were used as experiment samples while the left ones on controls. So 6 groups formed each consisting of 12 US, 12 daily laser, 12 every second day laser, 12 US control, 12 daily laser control and 12 every second day laser control animals. Fibular osteotomi has been applied to the rats under anesthesia. The US group was treated with ultrasound of 0,1 watt/cm2,for 2 minutes, every second day after 6 days of fracture. In control aforementioned protocol was followed but sham treated. The daily laser group was treated with Ga-Ar laser of 632nm, 6mV for 10 minutes every day after 4 days of fracture. In control aforementioned protocol was followed but sham treated. The every second day laser group was treated with Ga-Ar laser of 632nm, 6m V for 10 minutes every second day after 4 days of fracture. In control aforementioned protocol was followed but sham treated.63 ^F The rats were killed at 7th and 14th days, to investigate the macroscobic, f radiological and histopathological parameters of fracture healing. As a result, there was observed that the fracture healing had been accelerated statistically significant in the US and daily laser groups more than controls and every second day laser groups, but there was not statistically significant difference between the US and daily laser groups.