Hemodiyaliz hastalarında HCV infeksiyonunun laboratuvar tanısı ve kullanılan yöntemlerin değerlendirilmesi
Diagnosis of HCV infection in hemodialysis patients and comparison between the used methods
- Tez No: 91176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Hemodiyaliz ünitesinde takip edilen 83 hastada HCV infeksiyonunun insidansı 3. kuşak ELISA ve PCR yöntemleri kullanılarak araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen grupta anti-HCV yönünden 61 (% 73.5) örnekte pozitif, 22 (% 26.5)'sinde negatif sonuç alındı. Anti-HCV pozitif bulunan 61 serum örneğine RT-PCR yöntemi uygulanarak 25 (% 41)'inde HCV-RNA pozitifliği saptandı. Pozitif örneklere subtip tayini yapıldığında 22 örnek tip lb olarak belirlendi. Ancak üç örneğin tip tayini yapılamadı.Serum örneklerinin anti-HCV IgM yönünden araştırılmasında 28 (% 33.7)' inde pozitiflik belirlendi. Kan bankası donörlerinde üç yıllık anti-HCV ser opreval ansı retrospektif olarak araştırıldığında, % 1.7 bulundu. HCV infeksiyonu tanısında kullanılan ELISA ve RT PCR testlerinin birbirleriyle ilişkisi değerlendirildiğinde, Anti-HCV negatif hastaların hiçbirinde anti- HCV IgM pozitifliği saptanmadı. Viremi (HCV RNA pozitif) ile anti-HCV IgM pozitifliği arasında anlamlı bir ilişki belirlenemedi. Olguların ALT yüksekliği ile anti-HCV IgM pozitifliği arasında pozitif korelasyon saptandı. Olguların anti-HCV pozitifliği ile diyaliz süresi arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Hemodiyaliz hastalarında transfüzyonun önemli bir risk faktörü olduğu belirlendi. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The prevalance of HCV infection was investigated by third generation ELISA and PCR methods in 83 patients in Erciyes University Gevher Nesibe Hospital Haemodialysis unit. Anti HCV was found positive in 61 (73.5 %) and negative in 22 (26.5 %) of sera by ELISA. Anti HCV positive 61 sera were tested by RT PCR method and found that positive in 25 (41%) sera. Positive samples were serotyped. Twenty two samples were identified serotype lb (88%) and three not identified. Anti HCV IgM positivity was observed in twenty eight (33.7 %) sera. 62Anti HCV seroprevalance was investigated retrospectively in blood donors and found positive in 1.7 %. The correlation between ELISA and RT PCR results were investigated and seen that none of the anti HCV negative sera were positive anti HCV IgM.No relation were found between HCV RNA and anti HCV IgM positivity. Positive correlation were found between elevated ALT levels and anti HCV IgM results. Positive correlation were found between anti HCV positivity and the duration of HD of patients. The blood transfusion is found as a risk factor for haemodialysis patients. 63